Кој е Сергеј Лавров: Рускиот министер „ЊЕТ“- и на Бугарија и вели Њет

Фан е на Спартак Москва, во младоста сакаше да пишува поезија и да свири со гитара. И сега тој често свири за својата душа и пријателите. Сака скијање, рафтинг и виски. И посебно цигари...

Анегдота остана уште од 2003 година.Тогашниот генерален секретар Кофи Анан побара од Лавров да ја почитува забраната за пушење во просториите на ООН, на што Русинот одговори: „Оваа куќа им припаѓа на сите членки на ООН, а вие само ја водите привремено“.. .

Тој се смета за автор на песна која прерасна во неформална химна на Московскиот државен институт за меѓународни односи, чии стихови гласеа: „Студирај тогаш страсно, пиј - па до крај“

Летниот одмор често го поминувал во работни акции на истокот од земјата, а за време на семестарите глумел драми во настапи на факултетот. Одговарајќи на новинарски прашања во врска со неговиот приватен живот, тој рече дека може да јаде секаква национална кујна, дека и покрај силните обврски и летовите, спие само ноќе и се обидува да живее во согласност со временската зона на земјата што ја посетува. Едно од неговите хобија е цепење дрва.

Станува збор за министерот за надворешни работи на Путин, Сергеј Викторович Лавров.

Путин и Лавров

Во дипломатските кругови тој се смета за ветеран, сериозен тактичар со длабок глас, тежок преговарач, кој заедно со Владимир Путин го врати угледот на руската дипломатија. Или барем тој направи да изгледа така. Ова може да се заблагодари, пред сè, на повеќедецениското дипломатско искуство во кое тој буквално ги помина сите чекори - од најниската до сегашната министерска позиција, каде што е од 2004 година, кога го наследи Игор Иванов по волја на Владимир Путин

Од тогаш, Путин и Дмитриј Медведев се ротираат како премиери и претседатели на Русија, но позицијата на Лавров никогаш не е доведена во прашање. Заедно со Путин, тој важи за најцитиран руски политичар.

Негов идол е Горчаков

Според медиумите, негов идол е Александар Горчаков, министер за надворешни работи и канцелар на Руската империја во 19 век.

- Тој успеа да го воспостави руското влијание во Европа по поразот во војната, не со употреба на оружје, туку со дипломатија - рече во една прилика Лавров, кој доби Орден за заслуги од Путин во 2015 година.

На Запад, за време на сириската криза, тој беше наречен „Министер Њет“ поради отфрлање на американските планови за таа земја, но и поради правото на вето што Русија почна да ја користи многу почесто како постојана членка на Советот за безбедност на ООН.

Уште во мај 2007 година, Лавров напиша статија за списанието „Русија во глобалната политика“ во која им рече на своите колеги во Вашингтон дека униполарниот свет и изолацијата на САД е минато. Ова се покажа како вистинито години подоцна, бидејќи во бројни светски кризи, тој постапи рамноправно, лице в лице со американски дипломати, цврсто бранејќи ги руските интереси.

Гафови

Иако важи за студен дипломат, Лавров повремено си дозволува порелаксиран настап. На прес-конференција со министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија во август 2015 година, камерите го снимија Лавров како го слуша својот гостин, а потоа одеднаш вели „будали“. На кого мислеше - сè уште не е познато денес.

Во април 2016 година тој направи уште еден неочекуван потег. Додека црвениот тепих и најголемите почести го чекаа на аеродромот за време на неговата официјална посета на Монголија, Лавров се појави во фармерки, што ги направи монголите крајно лути.

Тој го прослави својот 67-ми роденден во авион, за време на официјалната посета на Јапонија. Во тоа време, целиот свет зуеше за натписот на неговата славеничка маица, на кој пишуваше: „Кој не сака да разговара со Лавров, ќе разговара со Шојгу“. Сергеј Шојгу е министер за одбрана на Руската Федерација.

Биографија

Рускиот шеф на дипломатијата е роден на 21 март 1950 година во Москва, но татко му и мајка му се по потекло од Грузија. Покрај родниот руски јазик, Лавров зборува и англиски, француски, синхалски и малдивски јазик.

З авршил средно училиште со сребрен медал, а се оженил во третата година од студиите на Московскиот државен институт за меѓународни односи. Пред тоа, тој сонуваше да студира физика, но преовладуваше влијанието на неговата мајка, која работеше во дипломатијата. Дипломирал во 1972 година. Според тогашните правила, тој мораше да работи во Министерството за надворешни работи на одредено време, но се покажа дека тој ќе остане врзан за дипломатијата до сега.

Започна како советник во Советската амбасада во Шри Ланка. Тој се врати во Москва во 1976 година на Одделот за меѓународни економски односи, а во 1981 година беше испратен во постојаната мисија на Советскиот Сојуз во ООН во Њујорк.

Повторно дојде во Москва во 1988 година, каде што продолжи да извршува бројни функции, со постојан напредок. Во април 1992 година, тој беше назначен за заменик министер за надворешни работи на Руската Федерација, а во 1993 година за заменик-претседател на Меѓународната комисија за координација на учеството на Русија во мировните мисии.

Игра водечко влијание врз војната со Украина, а на покана на самитот на ОБСЕ кој ќе се одржи во Скопје испрати јасна порака:

Русија ќе учествува на состанокот на ОБСЕ во Скопје, ако Бугарија го исполни ветувањето дадено на Македонија за да го отвори воздушниот простор – вели Лавров и додава: 

Македонија не покани на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ. Бугарија и вети на Македонија дека ќе го отвори нејзиниот воздушен простор. Ако успее, ќе бидеме таму. Ќе видиме како тие ќе комуницираат. Веќе има неколку барања за средби во случај да работиме таму, вклучително и од западни претставници. Се разбира, ќе се сретнеме со сите.--Сергеј Лавров – Министер за надворешни работи на Русија.

Неговата изјава доаѓа откако минатата недела македонската влада донесе одлука да го отвори воздушниот простор за присуство на руска делегација на состанокот на ОБСЕ.

Доколку се случи Лавров да дојде во Скопје, тоа ќе биде ретка можност на исто место да биде со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, по војната во Украина.. Дали е можна средба со него, Лавров не открива, но е песимист за иднината на ОБСЕ..