Најголемото ривалство во историјата: Неповторливите Аиртон Сена и Ален Прост

Секако, најголемото ривалство во историјата на Формула 1, и едно од најголемите во спортот, е она помеѓу Аиртон Сена и Ален Прост. Кога Сена го престигна Прост на трката во Монако во 1984 година, се започна.

Човекот од дожд, како што го нарекуваа Сена поради неговите победи во тешки временски услови, Прост сепак победи благодарение на правилата на Формула 1. Имено, трката беше прекината поради силниот дожд и според правилото победата му беше припишана на Прост затоа што водеше во последниот круг, а Сена само што изби на чело на трката.

Во 1987 година, Сена се пресели во Мекларен, тимот на неговиот лут ривал. Интересно е што токму францускиот возач му предложи на шефот на Мекларен да го донесе Сена. Но, сега кога беа во ист тим, стана уште поважно кој е подобар од двајцата.

Напнатост имаше насекаде, а само една таква беше онаа на дербито во Есторил. Кога Прост се обиде да го претекне Сена, Бразилецот многу грубо не го дозволи тоа, прицврстувајќи го Прост во корнер. Веднаш беше јасно дека да се биде во ист тим за овие двајца возачи ќе биде само формалност. Таа сезона, Сена ја освои својата прва титула светски шампион.

Следната сезона, Прост се враќа на шампионскиот подиум по контроверзната трка на патеката Сузуки. По сударот со својот најголем ривал на самиот почеток на трката, Прост не ја продолжи трката, додека Сена продолжи. Иако Сена победи на оваа трка, одлуката на ФИА го прогласи Прост за светски шампион, а неговиот противник беше дисквалификуван.

Овој настан ќе остане запаметен и по тоа што Мекларен се жалеше на конечниот исход на шампионатот иако нивниот возач стана светски шампион. По ова, Прост се пресели во ривалот Ферари.

Сена ја освои титулата во 1990 година по последната трка сезоната во Јапонија, каде повторно имаше искри. Двата асови повторно се судрија во првата рунда, но Бразилецот победи.

На збогувањето на Ален Прост со Формула 1 во 1993 година, ривалите конечно проговорија.

Сена почина на 1 мај 1994 година на патеката Имола во Сан Марино. Прост се збогуваше со кариерата во Формула 1 со титулата една година порано. Долго размислуваше дали да оди на погребот на Сена, пред се од страв дека некој од Бразилците може да му наштети поради долгогодишното ривалство со Сена. Прост отиде на последното збогување на својот легендарен ривал, кого многу го почитуваше. Тој беше еден од оние кои го носеа ковчегот на Аиртон Сена. Подоцна рече:

„Да не го направев тоа, ќе се каев цел живот!“ Кога умре, почувствував дека дел од мене отиде со него засекогаш!“.

Кога сестрата на Аиртон Сена, Вивиен Сена, ја презеде Фондацијата Аиртон Сена, која досега помогна во образованието на над милион бразилски деца, Ален Прост беше еден од првите членови на одборот.