Откриено е што ѝ рекла Камила на принцезата Дајана по првиот пат кога се сретнале: Имаш сè што секогаш посакуваше- Ги имаш сите мажи на овој свет

Љубовниот триаголник на 20 век сè уште е неисцрпна тема во светските медиуми.

На венчавката на принцот Чарлс и Дајана присуствуваа над 700 милиони луѓе ширум светот- се разбира, најголемиот дел пред малите екрани. Принцезата Дајана му рече судбоносно „да“ на својот 32-годишен сопруг, мислејќи дека својот совршен живот ќе го започне со саканиот маж. Иако навидум беше совршен, нивниот брак беше осуден на пропаст уште од самиот почеток. Една од главните актерки и причини беше тогаш Камила, големата љубов на принцот Чарлс од 70-тите години, по што се ожени со русокосата Дајана.


Нивниот брак беше хармоничен, но по раѓањето на принцовите, Хари и Вилијам, принцот Чарлс ја откри врската со Камила. Дајана во тоа време имаше афера со нејзиниот инструктор за возење.

Во изјава за Би-Би-Си во 1995 година, на новинарско прашање дали Камила придонела за крајот на бракот, принцезата одговори: „Па, во овој брак сме тројца, просторот е прилично тесен“.

Во биографијата „Дајана: нејзината вистинска приказна“, напишана од Ендру Мортон и објавена во 1992 година, принцезата зборува за „еден од најхрабрите моменти“ во нејзиниот живот, а тоа беше првиот разговор со Камил Паркер. Тоа беше најголемата причина за распадот на велшкиот кралски пар.

„Знам што се случува помеѓу тебе и Чарлс и само сакам да знаеш“, рече тогаш Дајана.

Одговорот на Камила Паркер подоцна принцезата го опиша како „интересен“.

- Имаш сè што секогаш посакуваше. Ги имаш сите мажи на овој свет кои се заљубени во тебе, имаш две прекрасни деца, што друго сакаш? - праша Камила Паркер. Лејди Ди одговорила: "Мојот сопруг. Ова мора да биде пекол за вас двајца, и јас не сакам да ви стојам на патот или да ме третираат како идиот".

Кралската двојка се раздели во 1992 година, а се разведе во 1996 година. Повеќе од 30 години откако започна нивната љубов, принцот Чарлс се ожени со Камила во 2005 година. Церемонијата во „градот Виндзор“ беше нечуена. Никогаш порано иден крал не се оженил со разведена жена, никогаш порано жена не се омажила за принц и земала пониска титула од титулата принцеза. Камила стана војвотка од Корнвол. Причината за одбивањето на првата титула е првата сопруга на Чарлс, Дајана, која народот ја идентификува со титулата принцеза од Велс.

Сега Чарлс е крал, а Камила кралица придружничка.