Парфимеријата Belodore гордо го откри својот најнов скапоцен камен - отворена нова врвна продавница во центарот на Будимпешта

Belodore, водечкиот меѓународен синџир на луксузни парфимерии, сега е присутен на уште еднаатрактивна локација, во срцето на Будимпешта. Новата продавница за премиум парфеми и ексклузивна козметика, која се отвори минатиот четврток, на 9 ноември,се наоѓанаспроти унгарската државна опера, а нејзиниот дизајн овозможува сосема ново искуство за обожавателите на ретките мириси.

Специјален гостин на отворањето на продавницата беше Серџо Момо, основачот и сопственик на италијанскиот луксузен бренд Xerjoff.

„Xerjoff претставува комбинација на италијанска креативност и изработка, со цел да се создадат извонредни композиции за луксузни мириси“, изјавитој.

Настанот беше организиран со многу изненадувања за присутните. По влегувањето во Belodore, каде во дизајнот е искомбиниран класичниот стил со современиот минимализам, клиентите ги пречекува широк избор на луксузни мириси од најпрестижните куќи за мириси, кои поставуваат репер за модерната индустрија за парфеми и ги поместуваат границите на нашите сетила.

Со повеќе од 270 квадратни метри простор, ова е моментално најголемата продавница во синџирот на Belodore и воопшто една од најголемите во Европа. Еклектичниот минимализам на ентериерот е инспириран од стиловите на Арт Нову и Мароко, што го отсликува луксузот и разновидноста на инспирациите на ретките парфеми.

Сите гости беа пречекани со коктели инспирирани од мирисот на парфемот Erba Gold, направени од Hotel W,а атмосферата ја збогатија и промотерите со обоени тела кои ги наговестуваа мирисите на Xerjoff: колекцијата Kemi Blue и парфемот Erba Gold. Еден од највпечатливите моменти од настанот беше изненадувањето со настап на детски хор од Белград.

Следеа ексклузивни интервјуа во Hotel W, каде што продолжи коктел забавата и беа доделени специјални подароци од Белодоре и Xerjoff.

За Белодоре

Од своето создавање во 2020 година, Belodore е синоним за уникатност. Меѓународниот ланец на луксузни парфимерии моментално е присутен во 6 земји: Бугарија, Хрватска, Унгарија, Северна Македонија, Црна Гора и Србија, со 13 парфимерии кои се збогатени со квалификувани професионалци кои придонесуваат со своето знаење и љубезност во личното шопинг искуство.

Во продавниците на Belodore се внимателно избрани над 50 брендови од Лондон, Милано, Париз и Њујорк, како што се Xerjoff, Amouage, Creed, Tiziana Terenzi, Edition de Parfums Frederic Malle,  Kilian Paris, Etat Libre d'Orange, Byredo, Juliette Has a Gun, Caron, Nishane, Dr. Barbara Sturm, Swiss Perfection, Margy's и многу други.

Белодоре е присутен и онлајн со 4 веб-продавници за 4 различни пазари: Унгарија, Хрватска, Србија и Црна Гора.

Изборот на мирис во парфимериите Belodore е повеќе од само купување: тоа е единствена можност да земете парче историја, уметност и инспирација со вас. Со избор на најдобрите мириси и висококвалитетна козметика од над 50 водечки брендови, можете да искусите зошто ретките парфемисе дефинирани како „чиста уметност“.

За брендот Xerjoff

Серџо Момо од мали нозе патувал низ светот, благодарение на меѓународниот бизнис на неговиот татко. По дипломирањето на Школата за уметност и дизајн во Торино, Серџо се преселил во Обединетото Кралство за да работи со реномирани дизајнерски агенции во Лондон. Но, Италија го привлекла назад, каде што продолжиЛ да ја следи својата најголема страст, откривањето на луксузни парфеми. Така се роди House of Xerjoff, во која главна улога одигра Доминик Салво, директорот за истражување и развој на брендот.

Серџо никогаш не бил задоволен со едноставно создавање парфеми, туку се впуштил во креативна авантура која комбинира раскажување, визуелни елементи, мириси и спомени. Xerjoff ја надмина димензијата на мирис и влезе во универзум каде перцепцијата и чувството за чист луксуз се испреплетени.

Универзум кој ги комбинира чудата на природата со италијанскиот уметнички гениј, парфемите и производите на групацијата Xerjoff може да се најдат на многу места низ светот, вклучувајќи ги Монако, Милано, Лисабон, Дубаи, Москва, Лондон, Торино и Будимпешта.

Групацијата Xerjoff, исто така, реализира проекти нарачаниод приватни клиенти, вклучително и блискоисточни и европски кралски семејства, како и други стратешки партнери. Со текот на годините, компанијата разви бројни проекти со најдобрите парфимери во Грасе, Италија, Шпанија и Југоисточна Азија, воспоставувајќи ги своите брендови на глобално ниво: Xerjoff и историскиот италијански бренд за парфеми Casamorati, првично основан во 1888 година и повторно лансиран во 2009 година од Серџо Момо.

Xerjoff Kemi Blue - Увид во светот на космичките мириси

Xerjoff Kemi Blue ги пробива границите помеѓу опипливото и етеричното, реалното и магичното - можеби најопипливиот израз на посветеноста на брендот за откривање. Колекцијата Kemi Blue се заснова на комбинација на холистички, еколошки и етички методи на алхемија и биодинамичка филозофија: секој парфем уникатно вклучува една или повеќе состојки од биодинамичното одгледување.

Космичките сили ја комплетираат оваа уникатна колекција, како и усогласувањето на парфимеријата со астролошкиот календар. Посебно значаен датум за колекцијата Kemi Blue е 13 март 2023 година, кога сите парфеми во изданието ја добија енергијата на сината космичка бура, која носи прочистувачка енергија - според календарот на Маите, овој ден беше Ден на отвореност.

Античките Маи биле фасцинирани од циклусот на времето и биле вешти набљудувачи на небесата, користејќи го своето знаење од астрономијата и математиката за да прават предвидувања. Секој парфем во колекцијата ги одразува нивните принципи, верувања и учења.

Поседувањето на парфем од колекцијата Kemi Blue е потсетник на оваа сина космичка енергија на бура. Додека парфемите рачно се преточуваат во нивните шишиња, протокот на космичка енергија што ја поврзува природата на земјата со душата, овој постојано повторувачки, цикличен ритуал е вграден во секое неверојатно убаво стаклено шише од колекцијата.

Xerjoff Erba Gold

Волшебен мирис со свеж, нов изглед и познат, одличен состав. Горната нота е цитрус: лимон од Амалфи, портокал од Бразил и ѓумбир, зачинета срцева нота со мадагаскански цимет и гватемалски кардамон, отстапувајќи место на заводливо топлиот бел мошус и база од ванила. Erba Gold е претставена со уникатна свилена марама дизајнирана од Xerjoff и произведена од познатата фабрика за свила на езерото Комо, во Италија.

ПР објава