Познатиот доктор советува: Направете го ова кога ви изгледа дека повеќе ништо не можете да направите!

Медицината за лечење на стресот генерално нуди само лекови, а еве како да го „излечите“ стресот без лекови и лоши навики, според советите на познатиот лекар Бранимир Несторовиќ!

Денешниот начин на живот е многу стресен. Денес е добро познато дека стресот е една од главните причини за срцев удар, хипертензија, психолошки проблеми и што ли уште не. Повеќето луѓе се бранат од стрес со земање лекови, особено анксиолитици. Иако ова се релативно безбедни лекови (предозирање најчесто се забележува кај луѓе склони кон прекумерна употреба на алкохол), тие имаат негативен ефект врз когнитивните функции, а во некои случаи доведуваат до зависност.

Како класично обучен лекар, одамна забележав дека освен лекови, медицината не нуди никакви други процедури или опции (пр. есенцијални масла, техники на дишење, техники за релаксација, јога итн.). Современата медицина делува како овој дел од терапијата воопшто да не постои.

Во сите совети за намалување на стресот има совет да го промените начинот на живеење. Лично сметам дека тоа е главно невозможно, поради социјалните услови во кои се наоѓаме. Понатаму, треба да ги спречиме нездравите навики кои ни помагаат да го надминеме стресот. Пушењето и алкохолот спаѓаат таму на прво место. Прекумерната употреба на средства за смирување доведува до спротивен ефект. Во една студија од 1995 година, Коен открил дека половина од пациентите кои дошле поради напнатост и панични состојби имале како причина прекумерна употреба на бензодиазепини (Бенседин, Апурин и слично) или алкохол.

Не треба да се повлекувате во себе, бидејќи тоа го зголемува стресот, а треба да избегнувате да јадете голема количина на нездрави производи (грицки, слатки). Зјапањето во мобилниот телефон исто така нема да помогне да се потисне стресот, како и претераното спиење. Ниту истресувањето кон други луѓе не е решение (особено ако не сте шеф, па не сте во позиција да ја користите).

Прво, секогаш обидувајте се да избегнете стрес. Научете да кажувате не, не преземајте повеќе одговорности отколку што можете да поднесете. Особено ако се работи за активности кои се извршуваат истовремено. Мултитаскингот (правење неколку активности паралелно) е една од најважните причини за стрес. Иако жените подобро го толерираат извршувањето на повеќе задачи, не треба да претеруваат со прифаќање ниту еден куп обврски.

Избегнувајте луѓе кои се стресни за вас (според парапсихолошката интерпретација, тоа се луѓе кои ви ја одземаат енергијата, таканаречените „енергетски вампири“). По контакт со нив се чувствувате исцрпено. Контролирајте ја вашата непосредна околина. Ако ве мачат вестите, исклучете го телевизорот и не читајте весник. Ако метежот и вревата при патувањето ве нервираат, обидете се со алтернативна, помалку пренатрупана рута (иако можеби е подолга). Ефектот на промената понекогаш има одличен ефект.

Ако се најдете во стресна ситуација, слободно искажете го вашето мислење (потиснувањето создава напнатост). Ако некој ви пречи, учтиво извинете се и кажете дека имате итни обврски.

Обидете се да се прилагодите на ситуацијата. Ако сте заглавени во сообраќајот во вашиот автомобил, наместо да се нервирате, искористете го тоа како можност да ја слушате омилената музика или нешто друго. Кога ќе се појави проблем, запрашајте се колку ќе биде важен за една година и ќе видите дека проблемот ќе се намали. Ако сте перфекционист, обидете се да ги намалите вашите очекувања од себе и од другите.

Ако ситуацијата е таква што не може да се контролира, прифатете ја. Не се обидувајте да се борите ако нема изгледи за успех. Споделете ги вашите чувства со луѓето околу вас, научете да простувате.

Откако го прочитав сето ова, сфаќам дека всушност треба да имаме пореални цели во животот, бидејќи тие се од каде доаѓаат нашите нервози. Најголемиот дел од нашиот стрес доаѓа од социјалните интеракции, стравот да не бидеме прифатени, стравот да не бидеме исмејувани, да не бидеме сакани. Овие стравови се ирационални, засилени со современите трендови (како да е важно колку лајкови имаш на ФБ, ако имаш до тебе личност која те сака).

Движењето е незаменливо за сузбивање на стресот. Прошетајте го кучето, возете велосипед, одете до продавница за храна, танцувајте. Новите истражувања покажуваат дека физичката активност ја зголемува работата на срцето. Срцето преку своето делување на мозокот доведува до стимулација на мозокот, особено на хипокампусот. Познато е дека стресот особено го оштетува овој дел од мозокот и доведува до негова атрофија. Поради ова, луѓето под стрес често забораваат нешта (хипокампусот е дел од мозокот каде што се наоѓа меморијата). Американската психолошка асоцијација вели дека „физичката активност води до комуникација на срцето со бубрезите и мускулите, со координација на овој процес преку мозокот“. Оваа комуникација на органските системи е вистинската вредност на физичката активност. Тоа воопшто не значи дека треба да одите во теретана или да трчате со километри, доволна е умерена физичка активност (брзо одење, качување по скали наместо во лифт).

Поврзете се и разговарајте со други луѓе. Човечката комуникација е незаменлива (и сè поретка). Најстрога казна во затвор е самица (иако ми се чини дека денешната младина веќе живее во самица, иако со паметен телефон).

Конечно, и најважно, обидете се да внесете забава и задоволство во сè што правите. Смеата, вели старата мудрост, е најдобриот лек за сите болести. Докажано е дека луѓето кои повеќе се смеат имаат подобра функција на имунолошкиот систем, пониско ниво на хормони на стрес, чувствуваат помалку болка, имаат опуштени мускули (со тоа помалку болки во вратот и грбот) и помала инциденца на срцеви удари.

Смеата ги потиснува напнатоста и депресијата, а има и моќна социјална компонента. Луѓето сакаат луѓе кои се смеат, привлекуваат други луѓе, често се лидери во својата средина. Личноста која се смее избегнува конфликти.

Хобијата се многу важни за намалување на стресот. Ако после стресен ден се посветите на нешто што го сакате (како што јас го пишувам овој блог среде ноќ), ќе се чувствувате поопуштено и позадоволно.

Д-р Бранимир Несторовиќ