Семејството го пронашло човекот кој бил прогласен за мртов жив во фрижидер

45-годишен маж во Индија бил пронајден жив откако бил прогласен за мртов и фрлен на замрзнувач во мртовечницата каде што поминал седум часа ...

Според мрежата Тајмс оф Индија, Шрајк Кумар бил удрен од мотоцикл во Морадабад и пренесен во локална болница во критична состојба. Лекарите констатирале смрт, по што бил префрлен во фрижидер на болничката мртовечница. Раџендра Кумар, главна медицинска сестра во болницата, за медиумите изјави: „Медицинскиот персонал го прегледа и овој човек не давал знаци на живот, па затоа е прогласен за мртов.

Според The ​​Tribune, кога семејството на Кумар отишло да го идентификува телото седум часа подоцна, неговата снаа Маду Бала забележала дека тој се движи. Снимките направени од телефоните на членовите на семејството го претставуваат Кумар на болнички кревет и кружат на Интернет откако се случи овој необичен случај. Ова не е ни чудо, според Шив Синг, главен дежурен лекар во болницата.

„Медицинскиот персонал го нашол пациентот околу три часот по полноќ без пулс. Како што ми кажаа, неколку пати го прегледале. Новинската агенција Тајмс оф Индија интервјуираше лекар во болницата кој побара анонимност. Според лекарот, животот на Кумар најверојатно бил спасен поради прекин на струја во болницата, што се случило откако бил префрлен во капелата и во фрижидерот, кој генерално одржува температури под десет степени.


Крикеш, бил префрлен во друга медицинска установа и се уште бил во кома, но бил подложен на понатамошно лекување и излекување. Синг изјави за The Tribune дека е покрената истрага против лицата кои ја направиле оваа грешка со цел да се утврди дали тие се одговорни или не. Како што додаде главниот лекар, ова е негов најредок случај во неговата долга кариера и дефинитивно не може да биде прогласен за запуштен пациент.