Над 100 загинати, 150 повредени на свадба во Иран: Причина огномет, салата за настани небезбедна

Првичните извештаи покажуваат дека огнометот користен за време на свадбената церемонија можеби е одговорен за пожарот.

Војниците и брзата помош се собираат околу амбулантни возила во кои се превезувале ранети луѓе откако избувна пожар за време на свадба во сала за настани, пред општата болница Хамданија во Ал-Хамданија, Ирак на 27 септември 2023 година. Најмалку 100 луѓе загинаа, а повеќе од 150 повредени 

Заменик-гувернерот на Ниневија Хасан ал-Алак изјави за новинската агенција Ројтерс дека досега е потврдена смртта на 113 лица. Пријавено е дека пожарот избувнал околу 22:45 часот по локално време (19:45 часот по Гринич) во вторникот вечерта.

Наџим ал-Џубури, провинцискиот гувернер на Ниневија, предупреди рано во средата дека сè уште нема конечни податоци за жртвите од пожарот, што сугерира дека бројот на жртвите сè уште може да расте.

„Се прават сите напори за да се обезбеди помош на погодените од несреќната несреќа“, рече портпаролот на ирачкото Министерство за здравство, Саиф ал Бадр.

Официјалната ирачка новинска агенција ИНА претходно објави дека повеќе од 150 луѓе биле повредени во пожарот, кој зафатил сала за настани во областа Хамданија во покраината каде што се одржувала свадбената прослава. Хамданија се наоѓа надвор од северниот град Мосул, околу 400 километри (околу 250 милји) северозападно од главниот град Багдад.

Ирачката цивилна одбрана соопшти дека првичните извештаи укажуваат дека огномет користен за време на прославата можеби бил причина за пожарот. „Прелиминарните информации покажуваат дека бил употребен огномет за време на свадба, што предизвикало пожар во салата“, соопштија властите за цивилна одбрана во соопштението рано денес.


Махмуд Абделвахед од Ал Џезира, известувајќи од Багдад, рече дека огнометот е вообичаена карактеристика на свадбените прослави во Ирак и дека околу 1.000 луѓе биле пријавени дека биле присутни на прославата кога избувнал пожарот.

Се сомнева дека запаливиот материјал користен во изградбата на салата за настани придонел за огромниот пожар, рече Абделвахед, додавајќи дека се чини дека зградата нема „соодветни безбедносни мерки“, вклучително и излези за итни случаи.

Ирачката цивилна одбрана, исто така, извести за присуство на префабрикувани панели во салата за настани кои биле „многу запаливи и ги прекршиле безбедносните стандарди“.

„Пожарот предизвика пад на некои делови од таванот поради употребата на високо запаливи, евтини градежни материјали“, се вели во соопштението на властите за цивилна одбрана.

Опасноста беше зголемена со „ослободување на токсични гасови поврзани со согорувањето на панелите“, кои содржеа пластика.

Сликите од последиците од пожарот покажуваат дека работниците за итна помош се качуваат над урнатините и урнатиот покрив со изопачен и јагленисан метал во изгорената сала за настани.

Ирачкиот премиер Мохамед Шија ал-Судани нареди истрага за пожарот и побара од претставниците на Министерството за внатрешни работи и Министерството за здравство на земјата да обезбедат помош, се вели во соопштението на неговата канцеларија на интернет.

Поголемиот дел од повредените страдаат од изгореници и задушени, рече ал-Бадр на Министерството за здравство, додавајќи дека имало и толпа луѓе на местото на настанот.

Објавени видео клипови