12 фотографии кои ја прикажуваат неверојатната моќ на човечкото тело и силата на волјата

Човек навистина може да издржи многу. Овие луѓе се совршени примери.

Англискиот веслач Алекс Грегори (освои 2 златни медали на Олимпијадата) покажа како изгледаат неговите раце кога премногу долго се носат веслачки ракавици.

Холанѓанецот Вим Хоф е познат и како „Мраз човек“. Тој има над 20 светски рекорди, од кои едниот е поминат во мраз ладна вода скоро цел ден.

Ник Воленда стана првиот човек што го премина Гранд Кањонот на сајла. Во 2012 година, истото го стори и во водопадите во Нијагара.

Поранешниот маринец Џорџ Худ беше во иста поза 9 часа и 20 минути за да го сруши сопствениот рекорд и да собере пари за добротворни цели.

Ма Ли и Хаи Ксијаои се кинески танчерки, а тие се посебни по тоа што тој нема нога и Ма нема рака. Тие долго време настапуваат заедно.

Американецот Алекс Ханолд стана првиот човек што се искачи на Ел Капитан сам во Националниот парк Јосемит, САД. Му беа потребни 3 часа и 56 минути.

Германката Јохана Кваас има 94 години, но сè уште работи гимнастика. Таа започнала да се занимава со тоа кога имала 9 години. Подоцна се префрлила на ракомет и се вратила во гимнастика на 56-годишна возраст.

Романското момче Џулијано Стро започна да крева тегови кога имаше само 2 години. Веќе на 4-годишна возраст, тој започна да оди на разни натпревари, освојувајќи награди и кршејќи рекорди.

Марк Инглис ги загуби нозете кога имаше несреќа во Нов Зеланд на 23-годишна возраст. Ова не го спречи, сепак, да стане првиот човек што во 2006 година го достигна врвот на Монт Еверест без нозете.

Хозе Антонио Мелендез Родригез е роден без раце, но тоа не го спречи да научи да свири на гитара.

Арон Ралстон доживеал несреќа додека пешачел во кој морало да се ампутира раката за да се ослободи по цели 3 дена. Потоа без една рака се качуваше по сите најстрмни карпи ширум светот.

Полскиот велосипедист Павел Поjански на својот профил на Инстаграм објави фотографија на која се гледа како изгледаат неговите нозе по 165 километарската фаза од трката Тур де Франс.