Банкротира добитникот на Нобелова награда: Немам ни за подароци за Божиќ

Добитникот на Нобеловата награда за мир и поранешен полски претседател Лех Валенса (77) се пожали дека банкротирал велејќи дека не може да купува Божиќни подароци за никого.

Валенса патуваше многу и заработуваше пари држејќи говори, но пандемијата го смени тоа, изјави тој за полската телевизија Полсатњуз.

"Имаше моменти кога имав пари и ги трошев. Сега сум тука со празни џебови", рече тој.

Полскиот електричар беше претседател на синдикатот „Солидарност“ од 1980 до 1990 година и како лидер на работниците играше клучна улога во падот на комунистичкиот режим во Полска.

Од 1990 до 1995 година беше претседател.

Фото: Profimedia/ilustracija, youtube- принтскрин

Извор: Србија данас