Биолозите снимија несекојдневна сцена на плажа: Нема луѓе сега, па можат

Плажата Палаван, главниот остров на истоимената покраина на Филипините, порано беше туристичка дестинација, но сега е напуштена среде глобалната пандемија на коронавирусот. Сепак, таа не е празна, бидејќи биолозите биле сведоци на илјадници розови медузи во океанот. Тие со години беа отсутни порадичовечката активност.

Розовата медуза стигнува до брегот и се издига на површината затоа што веќе не се чувствува загрозени во нивното природно живеалиште. Експертите веруваат дека медузата останала длабоко во морето заради присуството на туристи, пренесува Дејли Меил.

Коронавирусот беше потврден на Филипините на 30 јануари и оттогаш зарази повеќе од 2.600 луѓе, а повеќе од 100 починаа.

Шелдон Реј Боко, докторант по морска биологија од универзитетот Грифит во Австралија, вели дека видеото од медуза е снимено на 23 март на плажата Коронг Коронг во Ел Нидо. „Медузата не е засегната од ограничувањата на COVID- 19“, се пошегува Боко на Твитер со снимката.


Бени Антипорда од филипинското Министерство за животна средина и природни ресурси изјави за Бизнис мирор дека толку многу медузи може да  донесат со електрична енергија, а затворањето на тоа подраќје ги спречи жителите од областа да ги ловат.

Морскиот биолог Рајан Баринг за Њузвик изјави дека медузата повеќе не се чувствува загрозена и може слободно да плива.