„Благословен да си, ти благодариме“: Шварценегер воодушеви со потег за децата во време на коронавирусот

АРНОЛД Шварценегер реши да им помогне на децата кои остануваат без оброк откако училиштата во Америка се затворија поради коронавирусот. Во соработка со социјалната платформа TikTok донираше 3 милиони долари.

"Во овие ситуации, импровизацијата е најважна. Поради кризата со коронавирус, ги испративме нашите деца дома, па наместо на училишна програма, мислевме дека би било одлично ако можеме да им обезбедиме храна на овие семејства. Се разбира, можете да ги имате најдобрите идеи во светот, но ако немате пари, немате ништо … Значи, TikTok дојде и рече дека ние сме тие што ќе донираме милиони долари за да им помогнеме на овие семејства “, рече Арнолд во видеото на својот Инстаграм.

„Вие ги искористивте социјалните мрежи најдобро што можете“, „Заради тебе ги гушкам во монетов моите деца. Благодарам за сè и само продолжете“, „Тоа е нашиот терминатор“, „Ова е прекрасно. Благословен за вашата хуманост“, „Добро направено“. „Те сакаме, нашиот хероју“, коментираа следачите.

Од доаѓањето на коронавирусот, Шварценегер ги повикува луѓето да останат дома скоро секој ден, истакнувајќи ја важноста на миењето на рацете, а сподели и тренинг што се прави во затворено за да им помогне на многуми да останат во добра форма. Тој додаде дека не излегува во ресторани и дека не го напушта својот дом, туку ужива со своите животни.