Цар-бомбата: Русија објави тајни снимки од најголемата нуклеарна експлозија во историјата на човештвото (ВИДЕО)

Детонацијата на таканаречената Цар- бомба беше најголемата експлозија во историјата на човечкиот род, со три илјади пати поголема сила од онаа што ја погоди Хирошима.

Руската државна компанија за нуклеарна енергија „Росатом“ објави 20-минутен документарец на својот канал на „Јутјуб“ , прикажувајќи многу детално како е тестирана нуклеарната бомба, од транспортот до застрашувачката печурка која се искачи скоро осум километри над на арктичкиот архипелаг Нова земја.

Погледнете го краткото видео кое го прикажува моментот на детонација:


Фото: TASS 

Видео: Ројтерс