Чудо e што преживеал: Го болело стомакот, а дома си заминал без дланка и стапала - лекарите во шок!

Кевин Брин, 44-годишник, два дена се мачел со симптоми налик на грип, тој имал болка во стомакот. Болката била толку силна што не можел да оди.

Неговата сопруга Џули (33) немаше друг избор освен да го однесе во амбуланта за итни случаи. Лекарите го прегледале по пристигнувањето и било утврдено дека немал грип ниту стрептококно воспаление во грлото. Брин примал лекови за гадење и болка и бил испратен дома.

„Следното утро се чувствував уште полошо и ѝ реков на жената дека мора да одиме во болница“, вели Брин. Знаеше дека не треба да ја игнорира болката во стомакот затоа што претходно го надмина слепо црево. Се покажа дека овој 44-годишник сепак имал стрептококна болка во грлото предизвикана од неверојатно ретка бактерија, но таква што ги изгубил дланките и стопалата и едвај преживеал.

По 24 часа прегледи, лекарите го однеле во операционата сала за да видат дали имал чир. Кога го отворија, погледот во неговиот стомак ги шокираше. Откриле околу литар и половина заразен гној “, изјави Џули. „Хирургот по операцијата ни рече дека никогаш не видела такво нешто и дека е многу загрижена. 

Примерок бил испратен на анализа. За тоа време, на лицето на Брин се појавил црвен осип. Мистериозната болест од која страдал е откриена кога лекарите дознале дека тој неодамна добил стрептококна болка во грлото. Стрептококот што бил во телото на Кевин бил исклучително силен и неговото тело не можело да се избори.

Брин паднал во септичен шок во болницата и лекарите рекле на неговата сопруга да го извести семејството затоа што тој можеби нема да преживее.Неговите органи откажаа и дишеше со помош на вештачки бели дробови. И неговите бубрези и црниот дроб беа во сериозна состојба, а крвта не се згрутчуваше нормално. Неговиот крвен притисок беше многу низок и ќе беше уште полошо ако не му беа дадени лекови. Тој се бореше за својот живот.

Лековите што го одржувале Брин во живот ја насочувале крвта кон виталните органи, што значи дека рацете и нозете не добиле доволно крв. Некрозата почнала полека да ги уништува неговите раце и нозе.

По интензивното лекување, тој започна да се опоравува, но немало спас за рацете и нозете. Му ги ампутирале двете нозе, левата рака и неколку прсти на десната рака. По преку четири операции, и двете нозе, левата рака и неколку прсти на десната рака беа делумно ампутирани.

„Нема да дозволам ова да ме порази“, вели Брин, додавајќи: „Би сакал повторно да одам на скијање на вода. Тоа беше мојата голема страст. Можеби не сум добар како порано, но би ми значело многу ако можам барем да излезам на вода уште еднаш.“
Лекарите сметаат дека неговото закрепнување е чудо.

извор: Курир.рс