Го имаат најјакото оружје против Хамас и светот, но не е семоќно: Железната купола во Израел во која се колнат граѓаните

Многумина во Израел веруваат дека имаат некакво животно осигурување во форма на Железната купола. Ова е името на можеби најефикасниот систем за воздушна одбрана во светот, кој веќе една деценија го штити Израел од ракети со краток дострел. Многумина се осмелуваат да снимаат од своите прозорци смртоносна игра на ноќното небо што изгледа како огномет. И денес, кога веќе на големо се води конфликт таму меѓу Израел и појасот газа, кулата е активирана. и делува.

Една батерија го чува целиот град

Израелските компании кои го развиле системот (Рафаел напредни одбранбени системи и Израелската воздушна вселенска индустрија) тврдат дека Куполата запира околу 90 проценти од проектилите, иако има експерти кои го доведуваат во прашање ова. Армијата за агенцијата АФП изјави дека до јануари оваа година, Железната купола соборила најмалку 2.400 ракети.

Секој од нив би паднал во населено место. Бидејќи Куполата лансира одбранбена ракета само кога радарот и контролниот центар - и двајцата со камиони - пресметуваат дека ракетата се движи кон градот или селото. Во близина на мобилниот радар, има четири лансирни единици опремени со дваесет ракети со опсег од четири до седумнаесет километри.

Пресметано е дека еден таков систем може да заштити површина од 150 квадратни километри, што одговара на град со средна големина. Може да открие шест непријателски ракети истовремено. Одбранбен проектил јури низ небото и експлодира во близина, уништувајќи го и проектилот на Хамас. Потоа, сè уште постои опасност од паѓање на остатоци од воздухот, иако интелигентните ракети имаат тенденција да ја уништат ракетата надвор од населената област.

Вкупно има десет такви системи во Израел. Некои експерти велат дека би било подобро да ги има тринаесет, бидејќи тоа може да ја опфати целата територија. Израел има и други противвоздушни системи („Давидовиот прачка“, „Стрела“), кои за разлика од Железната купола, не покриваат ракети со краток дострел до 70 километри, туку средни и долги дострели.

Покрај ограничениот капацитет, постои и друга причина што Железната купола ги соборува само оние ракети што летаат до населени места или важна инфраструктура - секоја истрелана противвоздушна ракета наводно чини околу 50 000 американски долари. Цената на една батерија на купола е помеѓу 40 и 70 милиони долари.

Додуша, САД им помогнаа на стотици милиони долари да го развиваат и одржуваат ова оружје. Според некои податоци, САД имаат интерес да набават две батерии сами.

Не е волшебно оружје

Идејата за ваков противракетен систем првпат се појави во средината на 90-тите години на минатиот век. Во тоа време, исламистичкиот паравоен Хезболах, кој тогаш беше стациониран исклучиво во Либан, започна да пука кон Израел. Но, концептот „Железна купола“ не беше лансиран сè до 2004 година, кога бригадниот генерал Дени Голд го презеде раководството на военото истражување и развојот на одбраната во Израел. Потоа, во 2007 година, пристигна наредба за развој на одбранбен штит.

Првата железна купола беше инсталирана во март 2011 година во близина на градот Бершева, на околу 40 километри од појасот Газа. Оттогаш, животот на многу Израелци се промени.

Сепак, дури и Голд, кој ја осмислил Куполата, вели дека многу Израелци се опуштиле и премногу се потпираат на ПВО. „Одбраната е комбинација од железната купола, сирените и обемните разузнавачки операции. Сите три нивоа меѓусебно се поддржуваат. „Но, луѓето не треба да седат дома и да не прават ништо, мислејќи дека одбранбениот штит над нивните глави ќе поправи сè без грешка“, рече еднаш Голд.

Во војната која трае 8 недели помеѓу Хамас и израел, досега беа испукани илјадници проектили за да пресретнат ракети од хамас и успешно беше справувањето во 90 отсто од случаите.