Како се купува Златен Глобус? Анџелина Џоли во 2011 лично ги поканила членовите на жирито да обезбедат номинација за нејзиниот филм „Турист“?

Злетниот глобус отсекогаш бил црна овца меѓу наградите на шоу-бизнисот. Така тврди барем еден неименуван висок раководител на холивудската филмска индустрија за Њујорк пост.

А,  филмиските награди Златен Глобус се на прагот...

Американскиот дневен весник објави уште лани статија во која се тврди дека постојат добри причини зошто церемонијата на доделување на наградите Златен глобус се нарекува „Златен мит“. Бидејќи, подготовките за наградата, велат тие, покрај изборот на вечерни тоалети од познати дизајнери, вежбање пози за фото-сесија на црвениот тепих и пишување трогателни говори, вклучува и „лобирање“ на гласачите за нивно номинирање. А, ѕвездите не избираат средства и, според тврдењата на „Њујорк пост“, тие се прилично дарежливи кон оние кои одлучуваат во чии раце ќе падне втората најважна мејнстрим филмска награда, која од 1970 година вклучува и награди за телевизиски дела .

Избирачкото тело е Холивудското здружение на странски печат, кое брои 93 странски новинари. Според „Пост“, тие често знаеле дека актерските sвезди им нудат разни услуги или материјална вредност за нивниот глас.

На пример, Анџелина Џоли, наводно, не се двоумела во 2011 година лично да ги покани членовите на ХФПА да обезбедат номинација за нејзиниот филм „Турист“. Сепак, колку и да е неточно, Џоли дури и била умерена во споредба со некои нејзини колеги. Гласачите, наводно, добиле паричен придонес, егзотични патувања и луксузни подароци од ѕвезди и моќни филмски студија...

На списокот на оние кои прибегнаа кон различни притисоци на Њѕјорк пост, освен на Џоли, тука е и Том Круз. Победникот на Златниот глобус во 1997 година, наводно, им испратил лични божиќни честитки на гласачите, а Шерон Стоун, која ја доби статуата една година порано, им подари рачен часовник од 400 долари во 1999 година.

Комичарот Крис Рок ги награди со ДВД плеери, додека Пиа Задора победи во 1982 година откако нејзиниот сопруг ги почестил дебело членовите на ХФПА на паузат., Па тие ги „охрабруваа“ гласачите за време на викендите во Лас Вегас. 


Њуорк пост гледа најголем проблем во наводната корупција на Златниот глобус кај малиот број луѓе кои се одлучуваат за тоа признание. На пример, околу 6.000 членови на Американската филмска академија одлучуваат за Оскарите, а повеќе од 165.000 гласачи одлучуваат за еснафот на актерите на екранот, со што практично се елиминира можноста да влијаат на нивната одлука.

Кои се „осомничените“?

ШАРОН СТОН - Добитничката на оваа награда во 1996 година испрати скапоцени часовници до членовите на Советот.

КРИС РОК - Испратил ДВД плеери до членовите на ХЕПА за да можат да го гледаат неговиот филм за кој сакаше номинации.

АНГЕЛИНА ЏОЛИ - Наводно, таа лично ги повикала членовите на жирито во нејзиниот дом за нејзиниот филм „Турист“ во 2011 година.

ТОМ КРУЗ - Тој лично потпишал Божиќни честитки и испратил подароци.

КРИСТИНА АГИЛЕРА и ШЕР - Наводно, филмското студио кое стои зад филмот „Бурлеска“ им понудило на членовите на Советот викенд патувања во „Градот на гревот“ со цел да добијат гласови за номинациите.

(Јутарњи.хр)

Фото: Ројтерс