Која всушност е Грета Тунберг?

Таа е икона на генерација на млади луѓе кои се креваат против климатските промени. Но, Грета Тунберг го испровоцира презирот и исмевањето на оние што ја сметаат за марионета на крајот на еколошката евангелизација.

На 16-годишна возраст, Швеѓанката стана портпарол на милиони загрижени млади луѓе кои го средуваат своето ѓубре, чисти плажи, вртат грб на месо и гласаат за зелените. Лани, на почетокот на учебната година започна да протестира пред шведскиот парламент, сама, за да се подигне свеста за потребата од итна акција за борба против климатските промени.

После неколку недели, нејзиниот „училишен штрајк“ го привлече вниманието на социјалните мрежи, а потоа и на светските медиуми и се роди движењето „Петок за иднината“.

Феноменот стана вирусен. Грета има шест милиони следбеници на своите профили на Твитер и Инстаграм.

Како неофицијална портпаролка на генерацијата, Грета Тунберг сака да го огласи алармот за глобалното затоплување. Нејзиниот говор, веќе насловен „Како се осмелуваш?“, го слушнаа голем број политичари на самитот за климатски самити во ООН.

Вие ги украдовте моите соништа и моето детство со вашите празни зборови“, рече таа, видливо лута и на работ на солзи.

Храбра и стабилна, таа привлече милиони млади луѓе да протестираат. И тоа ги тера нејзините критичари како луди да ја клеветат и кртикуваат и да ја замолчат.

Познатиот француски активист за животна средина и фотограф Јан Артус-Бертранд ја нарече „чудо“, а Барак Обама смета дека го „менува светот“.

Францускиот филозоф Мишел Онфрај, од друга страна, ја опиша како „киборг“, а американскиот конзервативен коментатор вели дека Грета е „ментално болена“ тинејџерка, одговорна за „климатска хистерија“.

Таа беше примена и од папата Фрањо, исто така борец за заштита на планетата, но критичарите на Грета, оние кои не зборуваат за нејзината дијагноза- боледува до Aspergerov sindrom, туку за нејзината содржина, велат дека нејзиниот вокабулар ги збунува пораките што научниците се обидуваат да ги пренесат, оштетувајќи ја технолошката иновација.

Некои ја обвинуваат дека поседува вознемиреност наместо да прави рационални аргументи. „Сакам да паничите. Сакам да се плашите секој ден “, рече таа на Светскиот економски форум во Давос во јануари.

Но, изгледа дека во меѓувреме го сменила својот тон. „Сакам да ги слушате научниците“, рече таа на Конгресот неодамна.

И додека иритира многумина во странство, во Шведска тоа не пречи на никого.

Нејзините образи, плетенки и бебешко лице потсетуваат на Пипи долгиот чорап, хероина на романот од Астрид Линдгрен, еманципирано дете кое го истражува само светот околу себе, модел на кој почива шведското образование и воспитување на деца.

Говорејќи во седиштето на ООН, шведската тинејџерка Грета Тунберг ги повика светските лидери во борбата против климатските промени, но засрамувајќи ги, може да ги намали нејзините шанси за освојување на Нобелова награда за мир.