Лидерот на Хамас вели дека договорот за примирје со Израел е „блиску“: Двете страни ќе ги ослободат жените и децата

Лидерот на Хамас рече дека милитантната група е „блиску до постигнување договор за примирје“ со Израел.

Исмаил Ханијег го даде коментарот во изјавата испратена до Ројтерс, но не даде дополнителни детали.

Во последниве денови се зголемува надежта дека десетици заложници запленети од јужен Израел од Хамас наскоро би можеле да бидат ослободени.

Синоќа, претставник на Хамас изјави за Ал Џезира дека преговорите се фокусирани на тоа колку долго ќе трае примирјето, договорите за испорака на помош во Газа и размената на израелски заложници за палестинските затвореници во Израел.

Исат ел Решик рече дека двете страни ќе ги ослободат жените и децата, а деталите ќе ги соопшти Катар, кој посредува во преговорите.

Тоа доаѓа откако американски и израелски официјални лица изјавија дека договорот се приближува, додека катарските посредници продолжуваат да бараат договор каде ќе бидат предадени до 50 заробеници, во замена за пауза во борбите.

Но, договорот се чинеше блиску и претходно.

„Чувствителните преговори како овој може да се распаднат во последен момент“, изјави заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Финер, за програмата „Meet The Press“ на NBC во неделата.

„Ништо не е договорено додека не се договори се.