Маските може да бидат поважни во борбата против коронавирусот отколку самата вакцина

Ова е причината зошто секогаш и секаде мора да носиме маски


Носењето маска за време на пандемијата на коронавирус може да биде поважен дел од арсеналот во борбата против вирусот отколку што се сметаше претходно, пренесува Танјуг.

Една статија во медицинскиот журнал во Нова Англија, наведува дека носењето универзална маска за лице може да помогне во намалување на тежината на болеста и да се осигури дека поголем процент на нови инфекции се асимптоматски, пренесува Гласот на Америка.

Ако ова е вистина, според Гласот на Америка, носењето маска за лице може да стане форма на инокулација, односно начин на воведување вирус што ќе создаде имунитет и со тоа да го забави ширењето на вирусот за време на глобалното чекање за развој на вакцината.

Списанието наведува два неодамнешни случаи на Ковид-19 во фабриките за преработка на храна во САД, каде работниците носеле маски секој ден.

- Процентот на асимптоматски инфекции кај повеќе од 500 лица кои се заразиле е 95 проценти, а само пет проценти имале благи до умерени симптоми при секоја појава на вирусот - наведува медицинското списание.

Написот исто така вели дека стапката на смртност во земјите каде носењето маски е задолжително или задолжително низ населението останало ниско, дури и со случаи кои се повторуваат по укинувањето на ограничувањата.

Д-р Моника Ганди, доктор за инфективни болести на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско и еден од авторите на статијата, за британски Телеграф изјави дека е точно дека процентот на асимптоматски инфекции се зголемува, додека ја чекаме вакцината.

Сепак, таа предупреди дека се потребни дополнителни студии за ефикасноста на носењето маски.


Извор: Telegraf.rs

Можеби ќе ве интересира:

Глувци, мајмуни, луѓе: Сите фази на тестирањето на вакцина против Ковид-19, што понатаму