Мухамед Али му се поклони: Дали ја знаете оваа Југословенска легенда?

Мате Парлов- Југословен - олимписки шампион и аматерски и професионален европски и светски шампион во бокс.

Парлов е роден на 16 ноември 1948 година во Имотски. На 16 години започнува да боксува во Боксерскиот клуб „Пула“ и по само три години ја освои титулата шампион на Југославија во полутешка категорија.

Првиот голем успех на меѓународната сцена го постигна во 1969 година, кога стана европски вицешампион во Букурешт. Две години подоцна во Мадрид освои златен медал, а во 1973 година во Белград ја одбрани титулата најдобар Европеец во полутешка категорија.

Во меѓувреме, на Олимписките игри во Минхен (1972), Парлов го освои златото во незаборавното финале против Кубанецот Кариљо, во кое и двајцата ривали „летаа“ на подот. Натпреварот беше прекинат на 21 секунда пред крајот на втората рунда, кога Кубанецот беше соборен по четврти пат.

Доминацијата во полутешка категорија Парлов ја потврди во Хавана во 1974 година кога ја освои титулата светски аматерски шампион во полутешка категорија.

По завршувањето на аматерската кариера остави белег меѓу професионалците. Во ист стил продолжи и на 10 јули 1976 година во незаборавен меч на „Маракана“ го победи Италијанецот Доменико Адинолфи и ја освои титулата професионален шампион на Европа во полутешка категорија, во рамките на Светскиот Боксерски совет.

Нему му се поклони и големиот Мухамед Али, веројатно најдобриот боксер на сите времиња.

"Наскоро се збогувам со боксот и повеќе би сакал да ја завршам кариерата против големиот боксер Мате Парлов отколку против валканите удари како оние на Фрејзер или Форман. Југославија има вистински шампион, Парлов е најдобар во Европа во моментов. Јас" Подготвен сум да се борам со него. Се слушна дека 100.000 луѓе ќе го гледаат нашиот натпревар во живо во Југославија. Парлов е брз боксер, но тој немаше да има шанса против мене. Тоа би било убав натпревар, но тоа е единственото убаво нешто тоа би му се случило на Парлов“, рекол Али во 1978 година

Парлов беше најсилниот Југословен. Мажите му се восхитуваа, го имитираа, а жените воздивнаа по него.

Тој беше најдобар на светот. На врвот на неговата кариера, беше непобедлив, а оние што вежбаа боречки вештини знаеја дека нема да можат да го совпаднат ниту една секунда.

"Никогаш не бев агресивен, иако бев жесток. Не сум се тепал во основно училиште, ниту пак имав проблеми надвор од рингот. Имаше најразлични сложени типови. Тие сакаа да се докажат пред човек кој освои неколку титули. Но Јас го избегнав тоа. Се свртувам на страна или се префрлам во друга приказна “, рече Мате Парлов.

Беше љaубител на поезијата, знаеше стотици песни народна музика и ја обожаваше српската престолнина.

„Белград е град што секогаш ќе го сакам. Таму ја поминав својата младост“, рече Мате.

По неговата кариера, тој живеел тивок живот.

"Еден боксер има најтешко време по неговата кариера. Особено ако не знае што да прави во животот. Многумина полудеа затоа што по професионална кариера веќе не ја гледаат поентата. Јас од друга страна копнеев по анонимност. Не сакав да живеам од стари спомени. Сега јас сум само обичен граѓанин и не ми се допаѓа кога рацете ми се бакнуваат заради минатите времиња “, рече еднаш Мете.