Најбогатиот човек на светот можеше да купи сѐ, но не и живот: Почина од рак, а за една работа горко се покаја

Стив Џобс почина од рак на панкреасот, и покрај сите напори да се излечи.

Во 2003 година, Стив Џобс отишол на лекар поради камен во бубрегот. Но, лекарите набрзо забележале „сенка“ на неговиот панкреас. Тие му кажале на Џобс дека има тумор на невроендокрини островчиња, ретка форма на рак на панкреасот.

На некој начин, тоа беше добра вест. Луѓето на кои им е дијагностициран тумор на невроендокрини островчиња генерално имаат далеку подобра прогноза од оние со други форми на рак на панкреасот. Експертите го повикаа да побара операција што е можно поскоро. Но, на ужас на неговите најблиски, тој постојано одложуваше.

„Не сакав моето тело да се отвори и да се сече“, му признал Џобс подоцна на Исаксон. „Не сакав да бидам „прекршен“ на тој начин.

Девет месеци се обидувал да ја излечи својата болест со веганска исхрана, акупунктура, билки, чистење на дебелото црево и други лекови што ги нашол на Интернет. Во еден момент дури и посегнал по јасновидец. Џобс сакаше да постои цела компанија и се чинеше дека веруваше дека може да го направи тоа и со своето здравје.

Сепак, неговиот рак не исчезна. Конечно, Џобс се согласил на операцијата. Во 2004 година, тој им призна на вработените во Apple дека му бил отстранет тумор. „Имам некои лични вести да споделам со вас и сакав да ги слушнете директно од мене“, напиша Џобс во е-пошта.

„Имав многу ретка форма на рак на панкреасот наречен островски клеточен невроендокрин тумор, кој сочинува околу 1 процент од сите карциноми на панкреасот кои се дијагностицираат секоја година и може да се излечи со хируршко отстранување ако се отстрани и и дијагностицира на време (мојот беше).

Џобс брзо губеше тежина, а неговата болест стануваше се поочигледна. Имено, болеста толку се влошила што Стив морал да се пензионира во 2009 година.

Истата година беше откриено дека му бил трансплантиран црн дроб.

На 5 октомври 2011 година, Стив Џобс почина, опкружен со своето семејство, во неговиот дом во Пало Алто, Калифорнија. Официјалната причина за смртта беше прекин на дишењето поврзан со тумор на панкреасот.

Џобс се потпираше на своите инстинкти наместо на лекарски совет. Тој оставил ракот да се шири девет месеци пред да одлучи да се оперира. Некои лекари велат дека ова одложување е причината зошто Стив Џобс починал.

Лекарите за неговата болест

Еден експерт за интегративна медицина рече: „Тој го имаше единствениот тип на рак на панкреасот што може да се лекува и излечи. Тој во основа изврши самоубиство“.

Дејвид Агс е најпознатиот и најпочитуваниот лекар кој го лекувал Џобс, а во една прилика ги откри деталите.

Како и кога се запознавте со Стив?

„Околу една година откако му беше дијагностициран рак на панкреасот. Само што му се повтори болеста. Јас сум поборник за агресивен и иновативен пристап во лекувањето на ракот. Верувам во современи начини на лекување и севкупно заздравување. Мислам дека тоа го импресионираше Стив“.

Факт е дека Стив бил вегетаријанец. Дали тоа му помогнало или му попречило во борбата против оваа болест? Што го советувавте да јаде?

„Беше вегетаријанец, но за време на третманот јадеше риба по мој совет. Секогаш велам дека е подобро да се користат масти. Мастите мора да се јадат, но добри, незаситени масти.

Како Џобс се разликуваше од другите пациенти?

„Тој беше неверојатно паметен и ја разбираше медицинската терминологија. Можев да разговарам со него за неговата состојба без да поедноставувам ништо.

Со пари може да се купи се, но не и живот

Кој е најскапиот кревет на светот? - „Болнички кревет“.

Можеш да изнајмиш некого да те вози во кола, да ти заработи пари, но не може некој да ја носи болеста наместо тебе. Може да се најдат материјални работи што се изгубени. Но, има едно нешто што никогаш не може да се најде кога ќе се изгуби, а тоа е - „ЖИВОТ“. Кога човек оди во операциона сала, сфаќа дека има една книга што допрва треба да ја прочита - „КНИГАТА НА ЗДРАВИОТ ЖИВОТ“. Без разлика во која фаза од животот сте, на крајот ќе дојде ден кога ќе треба да се соочите со спуштањето на завесите.