Не можеа без алкохол: Овие великани полу- пијани ги напишаа најубавите дела

Повеќето сакаа да се опиваат. И во таква состојба ги пишуваа нивните генијални дела

Френсис Скот Фитџералд

Авторот на класиците како „Големиот Гетсби“ и „Необичниот случај на Бенџамин Батон“ уживаше во пиењето џин „Рики“, односно коктел со џин. Фитџералд го ценел џинот бидејќи не може лесно да се почувствува кога се воздивнува.

Оскар Вајлд

Тој обожавал еден од најсилните алкохолни пијалоци - „Апсинт“. Со оглед на идеите што ги развил во делата, премногу уживал и во една прилика изјавил дека по неколку чаши ги гледате работите какви што се, ужасни.

Ернест Хемингвеј

„Збогум на оружјето“, „Старецот и морето“ и други ремек- дела излегоа од пенкалото и мозокот на генијалниот Хемингвеј. Уживаше во коктелот „Мохито“.

Едгар Алан По

Таткото на хоророт, најпознат по „Гавранот“, исто така уживаше во пиењето коктели. Тој се заинтересирал за “Eggnog“, кој се прави од јајца, шеќер, млеко, павлака, ракија и рум. Со оглед на јачината на состојките, воопшто не сме изненадени за ужасните сцени во неговите дела.

Труман Капот

Капот се потпишува на „Појадок кај Тифани“, но како и другите пред него, неговата љубов беа коктелите. Пиел “Screwdriver“, кој го нарече омилен сок од портокал. Единствената работа  тука е што портокалот се меша со вотка, па сега може да се разбере зошто Капот толку многу уживал во неговиот “сок“.

Џек Керуак

Авторот на култниот роман „На патот“ уживаше во „Маргарита“, во која се вљуби на едно од неговите патувања низ Мексико. Текила, вар, сол и Triple sec (состојка за коктели од кора на портокал) се сè што ви треба за овој убав пијалок.