Ова се децата на легандарниот Тома Здравковиќ: Синот го носел по казина, ќерката не ја видел долго време

Гените се чудо

Пејачот Тома Здравковиќ доби две деца, а еве како изгледаат тие денес.

Филмот за Тома уште еднаш ја крена јавноста на нозе. Дознавме многу за неговиот живот, некои сцени се сменија, но она што многумина не го знаеја и не е претставено во филмот е дека Тома имаше две деца, ќерката Жаклина и синот Александар.

Тома се оженил четири пати, а од бракот со Олгица ја добил ќерката Жаклина, Пејачот Олгица ја запознал во хотелот „Војводина“ во Зрењанин. Двајцата се венчале во 1963 година, но бракот не траел долго. Од таа љубов се родила Жаклина, која е прво дете на Тома, а денес живее во Холандија и е мајка на две момчиња, а за Србија е врзана со сеќавањата на нејзиниот славен татко.

„Живеев еден период од мојот живот, краток, со него и кога умре, бев многу, многу тажна. Живеете со фактот дека тој е дел од вас, дека постои во мене, во мојот брат, во песните , кај другите луѓе кои давале убави чувства“,изјави еднаш Жаклина.

Од вториот брак со Гордана, Здравковиќ Тома го доби синот Александар. Тој живее во Торонто, каде што се запознале неговите родители.

Гордана и Аца беа со пејачот до последниот ден, а Александар иако беше мал и не се сеќава многу на својот татко, тој секако е доказ дека гените се чудо. Александар се занимава и со музика, има приватно музичко студио во Торонто каде создава песни, а неверојатно личи на Том.

„Кога ќе дознаат чиј син сум, прво ме прашуваат како сум растел со него. Се претставував како Александар Саша, за да го избегнам товарот од презимето Здравковиќ. Бев премлад кога умре, дури подоцна сфатив колку тој значи за музиката и другите луѓе и што остави зад себе. Дури на 16-17 години, кога почнав да се заљубувам, почнав да ги разбирам неговите песни. Наместо да одам во парк, со него одев во казино. Многу млад видов многу работи, не знаев што се случува околу мене“, рекол еднаш Александар.

Фото: printscreen-youtube-RTV Pink

Видео: Youtube

Во ГАЛЕРИЈАТА погледнете како изгледа Александар: