Полицаец изрешетен со 155 куршуми: Страотна смрт во текот на апсењето на синот на Ел Чапо

На апсењето му претходеше инцидент на 17 октомври, кога изби судир меѓу картелот Синалоа и властите, кога беше уапсен Гузман, но наскоро беше ослободен.

Еден полицаец беше тешко повреден, а бепе е член на мексиканската единица задолжена за операцијата за екстрадиција на Овид Гузман, син на кралот на дрога Хоаким „Ел Чапо“ Гузман. Полицаецот го изрепетија со 155 куршуми. Венаш им подлегна на повредите и беше констатирана смрт.

Властите надлежни за овој случај не идентификуваа кој е директно зад нападот, осомничена е организирана криминална група, но подеталните информации ќе бидат објавени по истрагата.

На вознемирувачката снимка се гледаат вооружени напаѓачи како отвораат оган кон полицискиот службеник додека автомобилите стојат еден до друг: