Решена е мистерија по половина век: Пораката од масовниот убиец Зодијак, до медиумите, е дешифрирана

фото:Youtube /Print scren

Никогаш не е откриен идентитетот на масовниот убиец познат под псевдонимот Зодијак. Помеѓу 1968 и 1969 година, тој застрела или избоде седум лица во близина на Сан Франциско и уби пет од нив.

Во текот на оваа една година, тој испрати неколку застрашувачки и заканувачки писма до весник во Сан Франциско, од кои некои беа напишани на англиски јазик, додека други беа целосно шифрирани. Едно од криптираните писма, кое досега не е толкувано, содржело дури 340 различни карактери.

Сепак, се чини дек мистеријата е откриена, а решението е објавено на видео објавено на ЈуТјуб. Аматерските декодери Дејвид Оранчак, Сем Блејк и Џарл ван Ајк тврдат дека писмото гласи: "Се надевам дека ќе се забавувате обидувајќи се да ме фатите. Не се плашам од комора за гас што ќе ме испрати порано на небото, бидејќи сега знам дека имам доволно робови за да да работат за мене “.

Грешка во пишувањето (пишувањето „рaradice“ наместо „раradise“) е присутна и во други зодијачки букви, што им помогна и на декодерите и на ФБИ да потврдат дека писмото е автентично.

Дешифрирањето на пораките на Зодијакот веќе долго време ги фасцинира љубителите на криминалот. Оранчак, 46-годишен веб-дизајнер од Вирџинија, во своето видео рече дека се надева дека пораката ќе открие нешто за тоа кој е Зодијакот. "Во писмото нема многу корисни информации. Тоа е главно типично за вниманието на Зодијакот".

Одделот на ФБИ во Сан Франциско во петокот потврди дека оваа група аматери ја дешифрирала пораката и дека истрагата стара половина век трае сè уште.

„ФБИ е свесен дека група граѓани ја дешифрираа шифрираната порака која му се припишува на Зодијакот“, стои во соопштението објавено од ФБИ на својот Твитер профил. „Зодијакот посеа страв во многу заедници во Северна Калифорнија. Иако од тогаш поминаа многу децении, ние сè уште бараме правда за жртвите на неговите брутални злосторства “.

И покрај многуте теории за тоа кој би можел да биде Зодијакот, никој не е обвинет официјално.

извор:alo.rs