Русија и Украина се напаѓаат со дронови деноноќно, но какви се тие, колку чинат и зошто морски дронови се најопасни?

Додека воздушните беспилотни летала се користеа со голем ефект за време на конфликтот, оваа нова форма на поморска технологија добива на интензитет - и може да ја промени иднината на поморската војна.

Што се морски дронови?

Морските дронови се мали пловила без екипаж. За разлика од воздушните беспилотни летала, овие оперираат на или под површината на водата.

Постојат многу термини кои се користат за нивно опишување, вклучувајќи чамци со дронови, бродови со беспилотни летала и површински бродови без екипаж (USVs).

Тие се во сите облици и големини и се користат за различни задачи, вклучително и следење на животната средина.

Овие беспилотни летала можат да се користат и за воени цели - како расчистување мини, следење или детонирање во близина на цели како непријателски бродови.

Неколку морски беспилотни летала се снимени од почетокот на војната, вклучително и еден кој, наводно, паднал на брегот на Крим окупиран од Русија.

Покрај беспилотните летала кои оперираат на површината на водата, Украина неодамна го претстави прототипот на беспилотно, подморско беспилотно летало наречено Toloka TLK-150.

Како функционираат морските дронови и колку чинат?

Вообичаените карактеристики на морски беспилотни летала вклучуваат вградени експлозиви и камери кои испраќаат слики до лицето кое го контролира.

Целите со долг дострел обично се однапред програмирани во беспилотните летала кога се лансираат.

Тие потоа се водени од далечина од човек додека се затвораат до целта, објаснува Сидарт Каушал од одбранбениот тинк-тенк Русија.

Некои украински морски беспилотни летала се развиени со помош на кампањи за групно финансирање. Тие обично се направени со компоненти „од полица“ вообичаено за комерцијална - наместо за воена употреба, додава г-дин Каушал.

Руските медиуми и блогери тврдат дека Русија ги користела и во нападот на мостот во пристанишниот град Одеса. Сепак, Би-Би-Си не виде докази за да го поткрепи ова.

Колку морски дронови има секоја страна не е јавно познато. Исто така, не е јасно колку чинат, но едно беспилотно летало објавено од украинската влада има цена од 250.000 долари (197.000 фунти). Тоа би било поевтино од многу видови ракети со долг дострел.

Морските беспилотни летала исто така можат да се распоредат брзо и без потреба од целосно обучен екипаж.

Што знаеме за нападите со беспилотни летала во Русија?

Руски беспилотни летала ги погодија продавниците за жито во Украина во близина на Романија

Најмалку 10 напади наводно биле насочени кон руската морнарица - вклучително и воени бродови.

Кога се користени морските дронови против Русија?

Истражувањето на BBC Verify сугерира дека Украина извршила најмалку 15 напади со морски дронови - насочени кон воени бродови, руската поморска база во Севастопол и пристаништето Новоросијск. Ова се заснова на најавите на руските и украинските власти, како и извештаите на локалните медиуми.

Украински одбранбени извори изјавија за Си-Ен-Ен дека морски дронови биле користени и во нападот на мостот Керч во јули.

Некои напади беа далеку од украинските брегови.

Во мај, се појавија снимки на кои се гледа како бродови со беспилотни летала се приближуваат до рускиот брод за собирање разузнавачки информации наречен Иван Курс, но не е јасно дали бродот е оштетен.

Русија вели дека инцидентот се случил на 90 милји (140 километри) северно од турскиот Босфорски теснец - околу 120 милји (193 километри) од украинскиот брег. Ова сугерира дека овие дронови потенцијално можат да патуваат на долги растојанија.

Какво влијание имаат морските дронови врз војната?

Украинското распоредување на морски дронови, по релативно ниска цена, означува нова ера за поморска војна. Тактиката претставува зголемен ризик за Русија, според некои аналитичари.

Во споредба со поморските бродови, морските беспилотни летала се потешки за откривање на радарот бидејќи патуваат ниско по водата и создаваат многу помалку бучава.

Иако Украина нема значителна морнарица, нејзините морски беспилотни летала ја спречија Русија да ја преземе целосната контрола над Црното Море, вели Катаржина Зиск, професорка на Норвешкиот институт за одбранбени студии.

Нападот на руската поморска база во Севастопол, во октомври 2022 година, беше првиот во запишаната историја во кој беа користени и морски и воздушни беспилотни летала.

Најмалку три руски бродови биле оштетени во нападот, според GeoConfirmed, организација која анализира сателитски и други снимки со отворен код. Оттогаш, Русија значително ја зајакна одбраната околу базата според неодамнешните сателитски снимки видени од BBC Verify.

Морските дронови сепак сè уште имаат некои недостатоци.

-Сензорите на таблата може да имаат тесно видно поле, што ќе го отежне следењето на подвижните цели без точни податоци за локацијата или да се забележат камуфлирани бродови.

Оние со камери на одборот, исто така, имаат потреба од постојана комуникација со нивниот контролер за да ги насочат кон целта, така што сите проблеми со стриминг видео ќе ја загрозат нивната мисија.

„Сè уште не е револуција“, вели професорот Зиск. „Сè уште сме во експериментална фаза“.

Сепак, стратегијата на Украина го привлече меѓународното внимание и „ги турка другите морнарици да развијат вакви системи и нивна оперативна практика“, додава таа.

Русија синоќа втора ноќ по ред изврши неколку бранови напади со беспилотни летала врз Киев, засилувајќи ги нападите врз главниот град на Украина по пауза од неколку недели, соопшти градската воена управа, цитирана од Ројтерс.

„Непријателските беспилотни летала беа лансирани во неколку групи и го нападнаа Киев во неколку бранови, од различни правци, додека постојано го менуваа својот курс за време на летот“, рече во Телеграм Серхи Попко, шеф на воената администрација во Киев.

„Затоа во неколку наврати прогласивме воздушна тревога во главниот град“, додаде тој.

Попко рече дека според прелиминарните информации, украинската противвоздушна одбрана соборила речиси 10 беспилотни летала камикази над Киев и неговата околина.


ББЦ