Русија организира Избор за Мис чуварка на затвор: Финалистките која од која поубава, а чуваат тешки криминалци

Исклучително необичен натпревар за убавина ќе се одржи во Москва денесла, 11 јуни - се избира Мис на казнениот систем! Имено, Русија организира Мис на изборот меѓу жени чувари во затвор, а од вкупно 86 натпреварувачи, 12 се пласираа во финалето.

Гласањето трае од 7 јуни на официјалната веб-страница, а победникот ќе биде објавен на церемонија во петок навечер. Патем, Руската федерална казнено-поправна служба (ФСИН) не е првата владина агенција што одлучи да ја промовира својата работа на овој начин.

Имено, Националната гарда на Русија го организираше изборот за Мис во 2019 година, а на нив победи Ана Крамчова, полицаец. Но, пред само неколку дена таа доби отказ, како што пишува руската „Газета“, затоа што на Инстаграм објавила фотографија од своето работно место.

Сите учесници на овој натпревар беа фотографирани во официјални униформи, и во формално издание, со целосна шминка и фризура и не е можно да не се забележи дека тие скоро не се разликуваат од професионалните модели. Тие навистина се вистински убавици, нели?

Исто така, секој од 12-те финалисти изработи четири видеа во кои се претставува, зборува за делот од земјата од каде потекнува, покажува дел од својот талент и мотивира други жени да започнат кариера во ФСИН.

Погледнете ги нивните фотографии во галеријата подолу.

Фото/Извор: жена.блиц,рс