Сакал само едно: Откриена последната желба на Ѓорѓе Балашевиќ

Легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ не' напушти вчера попладне на Клиниката за инфективни болести во Нови Сад, а тој беше пренесен таму пред само три дена поради пневмонија.

Според српските медиуми, неговата состојба вчера нагло се влошила поради претходните хронични здравствени проблеми и инфекција со коронавирус, и покрај напорите на медицинскиот тим, за жал ништо не функционирало.

Медиумите од Србија јавуваат дека Ѓорѓе Балашевиќ ја изразил својата последна желба - уште еднаш да ја слушне сопругата Оливера, која беше љубовта на неговиот живот.

Фанови, пријатели, колеги, политичари, долг е списокот на луѓе кои го поздравуваат легендарниот Балашевиќ кој почина во болница во Нови Сад каде се лекуваше од пневмонија, а исто така беше позитивен и на коронавирус.

Оливера успеа да зборува кратко по неговата смрт. На работ на сила, таа самата ја потврди тажната вест.

Таа со растреперен глас изјави дека кантавторот починал и после тоа веќе немаше сила за никаков разговор.

Оливера и Ѓорѓе се венчаа во 1981 година и се родители на ќерките Јелена и Јована и синот Алекс.

Нивната љубовна приказна многумина ја опишаа како филмска и таа беше неговата вечна инспирација во создавањето на најубавите љубовни песни со кои пораснаа генерациите.

Тие се запознаа уште во 1979 година и тој го опиша нивниот состанок во неколку наврати како филм. Тие се сретнаа случајно, а од првиот состанок не се разделија повеќе од неколку дена. Тој честопати посочуваше дека поминуваат часови на прошетки и разговори.

извор:dnevnik.hr