Само двајца во Југославија не смееше никој да ги допре: Едниот е ТИТО, а другиот тој

На 29.07.2008 година, нè напушти еден од најдобрите југословенски спортисти на сите времиња - легендарниот боксер Мате Парлов.

Еден од најдобрите боксери на 20 век почина на 60-годишна возраст во Пула по сериозна болест.

Мате има освоено се‘ што може да се добие во неговата спортска кариера. Ниту еден од трофеите за кои се бореше не го избегна. Тој беше светски и европски шампион и во аматерски и во професионален бокс, олимписки шампион и осумкратен шампион на Југославија.

Роден е на 16 ноември 1948 година во Имотски. Боксот беше неговиот живот! На 16-годишна возраст, тој започна да го тренира овој спорт во БК „Пула“, а по само три години ја освои титулата шампион на Југославија во лесна категорија.

Тогаш започнува брилијантната кариера на овој ас. Првиот голем успех го постигна на меѓународната сцена во 1969 година, кога го стана европски вицешампион во Букурешт. Две години подоцна, тој освои златен медал во Мадрид, а во 1973 година ја одбрани титулата најдобар Европеец во лесна категорија во Белград.

На Олимпијадата во Минхен во 1972 година, Парлов го освои златото во незаборавно финале против Кубанскиот Карило. Во овој спектакуларен натпревар, двата ривали завршија на паркетот. Натпреварот беше прекинат во второто коло кога Кубанецот беше соборен по четврти пат.

Исто така, Парлов ја потврди својата доминација во лесна категорија во Хавана во 1974 година, кога ја освои титулата светски првак аматер во лесна категорија. На крајот од неговата аматерска кариера, тој стана еден од професионалците. Продолжи во ист стил и на 10 јули 1976 година, во незаборавен натпревар на „Маракана“, го совлада италијанецот Доменико Адинофи и ја освои титулата професионален шампион на Европа во полу тешка категорија.

Две години подоцна, Парлов стана и светски шампион, совладувајќи го Аргентинецот Мигел Ангел Куел, со нокаут во 9-то коло.

Парлов е запаметен како еден од најдобрите југословенски спортисти од 20 век.

Тој беше осум пати шампион на Југославија, пет пати шампион на Балканот, два пати светски шампион и еднаш европски шампион, а исто така освои златен медал на Олимписките игри во Минхен во 1972 година.

Како аматер, Парлов имал 310 борби, од кои само 13 порази. Во својата професионална кариера, на 29 натпревари, тој забележа 24 победи, три порази и две „реми“.

Југоносталгичарите честопати посочуваат дека во поранешна држава имало двајца мажи со кои никој не смеел да се задева ... Едниот беше Тито, а другиот Мате!

Парлов беше најсилниот Југословен. Мажите му се восхитуваа, го имитираа, а жените воздивнаа по него.

Тој беше најдобар на светот. На врвот на неговата кариера, беше непобедлив, а оние што вежбаа боречки вештини знаеја дека нема да можат да го совпаднат ниту една секунда.

"Никогаш не бев агресивен, иако бев жесток. Не сум се тепал во основно училиште, ниту пак имав проблеми надвор од рингот. Имаше најразлични сложени типови. Тие сакаа да се докажат пред човек кој освои неколку титули. Но Јас го избегнав тоа. Се свртувам на страна или се префрлам во друга приказна “, рече Мате Парлов.

Беше љaубител на поезијата, знаеше стотици песни народна музика и ја обожаваше српската престолнина.

„Белград е град што секогаш ќе го сакам. Таму ја поминав својата младост“, рече Мате.

По неговата кариера, тој живеел тивок живот.

"Еден боксер има најтешко време по неговата кариера. Особено ако не знае што да прави во животот. Многумина полудеа затоа што по професионална кариера веќе не ја гледаат поентата. Јас од друга страна копнеев по анонимност. Не сакав да живеам од стари спомени. Сега јас сум само обичен граѓанин и не ми се допаѓа кога рацете ми се бакнуваат заради минатите времиња “, рече еднаш Мете.