Сана Марин: Кој е жената- коска во грлото на Путин? Татко алкохоличар, мајка вљубена во жена, а таа започна револуција со фотографија без градник

Финската политичарка Сана Марин беше во центарот на вниманието на светската јавност пред две години кога стана најмладата премиерка во светот, а по официјалната одлука на Финска да поднесе барање за членство во НАТО (15 мај), и покрај сите предупредувања од Русија, повторно беше ажурирана приказна за неа - нејзината политичка кариера, но и сето она што му претходело на нејзиниот влез на политичката сцена. Која е жената која му пркоси на Владимир Путин?

Пред неколку години, една новинарка ја праша Сана Марин дали има намера да биде лидер на социјалдемократите, на што таа одговори: „Дали навистина ме прашуваш тоа?“. Политичарите понекогаш ги кријат своите амбиции, но тоа не беше случај со премиерот на Финска, потсетува „sktodaysnews.com“.

„Ни претстои парламентарна процедура во Финска, но верувам дека нашиот парламент решително и одговорно ќе расправа за оваа историска одлука“, изјави Сара Марин пред неколку дена по официјалната одлука на Финска да поднесе барање за членство во НАТО.

Финска и Шведска неодамна потпишаа историски договор со Британија, според кој тие се обврзуваат да си помагаат во случај на руски напад. Долго време тоа беше земја чиј премиер Сана Марин водеше неутрална политика кон Русија, а потоа руско-украинската војна го промени тоа.

Но, уште долго пред руската инвазија на Украина, Сана Марин изјави дека нејзината земја има право да се приклучи на НАТО и дека тоа треба да се разгледа. Тоа го истакнала во своето новогодишно обраќање, а руските медиуми нејзината изјава ја опишале како „нож во грб“.

Треба да се напомене дека Русија и Финска ги дели копнена граница од речиси 1.300 километри. За потсетување, Русија постојано ги предупреди Финска и Шведска да не се приклучуваат на Алијансата, бидејќи таквиот потег ќе бара од Москва да ја врати воената рамнотежа преку зајакнување на одбраната во регионот на Балтичкото Море, вклучително и распоредување нуклеарно оружје.

Путин истакна дека членството во НАТО би било „грешка, бидејќи нема закани за финската безбедност“, се вели во соопштението на Кремљ.

Таа порасна со две жени

Како што рековме, Марин и претходно беше во епицентарот на јавниот интерес. Нејзиното преземање на функцијата премиер го привлече вниманието на нејзиното растење, па се дозна дека пораснала со нејзината мајка, додека нејзиниот татко се борел со алкохолизмот.

Новиот партнер на нејзината мајка бил жена, а тричленото семејство се соочувало со финансиски проблеми, па Сана морала да работи многу млада. Нејзините први работни места биле во пекара, а покрај тоа делела и весници.

А во политичките води влезе многу млада, па по завршувањето на средното образование стана член на Социјалдемократската младина. Во меѓувреме магистрирала на Универзитетот во Тампере, а пред тоа станала првата во семејството која завршила колеџ. За време на студиите сфатила дека сака да им помага на сиромашните и жените, па решила да се занимава со политика.

Љубов од средношколските денови

Прекрасна љубовна приказна е поврзана со Сана Марин. Премиерката уште од средношколските денови се забавува со сопругот Маркус Реиконен, а нејзиниот сопруг во Финска е познат како претприемач и иноватор, а пред се како партнер на успешен политичар. Пред да влезе во светот на бизнисот, тој професионално играше фудбал.

Премиер на генерацијата на Инстаграм

Сана Марин е многу активна на Инстаграм, каде објавува и фотографии од приватниот живот, како слики со бебе од кујната. Тоа придонесува за нејзиниот имиџ како непосреден политичар и жена која не се дистанцира од другите.

Нејзиниот градник - нејзината работа

Многу беше забележливо нејзиното позирање за магазинот „Тренди“ во кој се појави во елегантен блејзер без кошула и градник, што некои го оценија како непримерен потег.

Очекувано, на Сани Марин тогаш најмногу и замеруваа што не носеше градник, па на социјалните мрежи порачаа дека жена на нејзина позиција не треба да се појавува во јавноста во вакво издание. На некои им пречеше и тоа што „спорната“ фотографија е направена во резиденцијата на финскиот премиер.

Од друга страна, голем број луѓе, особено жени, застанаа на страната на финската премиерка, па таа објави слики на Инстаграм под хаштагот #I and Sim (#imwithsanna) како позираат во блејзер без градник.

Критиките кон Сани Марин беа оценети како добри, а многумина потсетија дека, од друга страна, често се објавуваат фотографии на Владимир Путин од рускиот претседател без горниот дел од облеката и дека тоа не предизвика критики.

извор: Жена блиц

Фото: Инстаграм