Се сретнаа, но освен политички, имаат и финансиски разлики: Колку „тежи“ Џо Бајден, а колку Владимир Путин

Тие се сретнаа вчера и тоа беше историска средба, но двајцата најмоќни претседатели се моќни и парично.

Новиот Американски претседател Џо Бајден е всушност милионер. Откако ја напушти јавната функција, неговите примања се зголемија благодарение на профитабилните зделки со книги и рекламни турнеи.

Џо Бајден и неговата сопруга имаат повеќе од 15 милиони долари, според финансиските документи објавени во 2019 година.

Истата година, Форбс објави дека богатството на Бајден вклучува „две куќи во Делавер, проценети на 4 милиони долари заедно, готовина и инвестиции вредни уште околу 4 милиони и федерална пензија вредна повеќе од 1 милион“.

Првата книга на Бајден, приказна за смртта на неговиот син Боу од рак, за кратко се најде на врвот на листата на бестселери во 2017 година. Тој и неговата сопруга работеа и на уште два други проекти за книги.


Бајден заработи 540 000 долари како професор и имењак на Центарот за дипломатија и глобален ангажман на Пен Бајден на Универзитетот во Пенсилванија. Џил Бајден заработи најмалку 700 000 долари во своите ангажмани за говор.

Основната такса за говор на Џо Бајден, наводно, била 100.000 долари за говор, но неговото обелоденување за 2019 година покажало дека иако некои настапи биле со цена до 40.000 долари, другите се движеле до 190.000 долари за предавање на Универзитетот Дру во Њу Џерси. Претходното финансиско обелоденување на Бајден, поднесено во 2016 година за време на неговата последна година како потпретседател, покажа дека дури и по осум години минати на 230.000 долари годишно државна плата, Бајден има значителен личен долг.

Има хипотека вредна над 500 000 долари на имотот за изнајмување и неодамнешен заем за домашен капитал 250 000 долари.

Во септември 2020 година, Бајден ја објави даночната пријава за 2019 година, што покажа дека тој и неговата сопруга платиле повеќе од 346 000 долари во федерални даноци и други плаќања за 2019 година на приход од скоро 985 000 долари.

Сегашниот претседател на Русија, Владимир Путин, има проценета вредност на средствота од 70 милијарди долари ... Барем така пишуваат светските медиуми.

Од 1999 до 2000 година, Путин беше руски премиер, за да стане претседател една година подоцна. Во 2008 година, тој беше заменет од Димитри Медведев, кој го врати Путин за премиер, а во 2012 година Путин повторно го освои претседателството.

Под негово водство, Путин ги намали даноците, воведе нови закони и многу повеќе, и е познат како поддржувач на нуклеарната индустрија. Владимир Владимирович Путин е роден на 7 октомври 1952 година во Ленинград, каде го стекнал своето образование. Има две ќерки - Екатерина и Марија.

Во 2011 година, опкружена со новинари, Путин излезе од мрачните води на Црното Море, покриен со остатоци од античко богатство, што секако беше ПР трик што ја постигна својата цел - Путин беше претставен како моќен персона, џудо мајстор, animalубител на животни и недопирлив водач Русија. Но, се појави уште еден ПР трик - тој спонтано донираше часовник од 10.000 евра на мало момче од селата, што доведе до прашањето, дали Путин го има своето закопано богатство некаде? Како може еден политичар со пријавена заработка од 140 000 долари да живее живот исполнет со луксузни часовници и палати?

Севкупно, Владимир Путин го живее вистинскиот живот на рускиот император и поседува бројни богатства. Еве само неколку од нив.

Часовници

Убавиот часовник е една од многуте луксузни убавини што многумина не можат да си дозволат. Но, кога имате многу пари, скап часовник е една од првите работи што треба да ги купите. 

Путин ја има најскапата колекција часовници, кога ќе ги разгледаме сите светски лидери. Барак Обама и Франсоа Оланд имаат часовници во вредност од помалку од 200 долари, но Путин има колекција вредна 750.000 американски долари. Најскапото парче од неговата колекција е Lange & Sohne Edition, кое е покриено во кристално стакло и има златни ремки, чини околу половина милион долари.

Јахти

Повеќето од нас би биле среќни да имаме барем една јахта во животот. Но, за Владимир Путин, една јахта не беше доволна. Тој има флота која се состои од четири јахти кои се стратешки распоредени во неговата земја. Наводно, тој добил една јахта како подарок од најбогатите Руси, што го поставува прашањето што направил за нив за да добие толку скап израз на нивната благодарност. Неговата најпозната јахта чини околу 37 милиони американски долари, има професионално дизајниран ентериер, винарска визба исполнета со ексклузивни изданија и базен со водопади.

Автомобили

Владимир Путин отсекогаш сакал автомобили. Како што дознаваме, првиот автомобил го добил како подарок од неговата мајка, која го освоила на лотаријата. Тогаш беше во третата година на колеџ. Кога растеше, ги надополни сите неповолни страни што ги имаше за време на младоста, бидејќи на крајот на краиштата, тој е најмоќниот човек на Русија. Колку автомобили поседува? 

Најновиот попис на неговата автомобилска флота брои околу 700 возила, што е за 699 ​​повеќе отколку што му е потребно на едно лице. Тој дури има на располагање автомобили во Формула 1, но вели дека негови фаворити се оние направени во Русија. Најскапиот автомобил во неговата флота е специфичен седан, дизајниран токму за него

Палати

Тој поседува 20 огромни имоти на национално ниво, чинејќи неколку милијарди долари. Сите негови палати се луксузни и квалитетни, а најимпресивна е структурата во италијански стил, која вреди милијарда долари. 

Овој проект беше обвиткан со прекриена тајна за време на изградбата, така што медиумите немаат пристап до имотот.

Хеликоптери

Со 43 авиони колку што ги има, хеликоптерите му се слаба страна. Неговата флота со хеликоптери е вооружена до забите, само во случај некпј несречник да се обиде да го повреди.