Технологија

(ФОТО) Паметен и практичен: Првиот куфер за летување во вселената

Како дел од прославата за годишнината од слетувањето на месечината, компанијата „Horizn Studios“ која е специјализирана за паметен багаж и премиум аксесоари за патувања, го претстави својот нов куфер, дизајниран за патување во вселената..

Последната шанса за учество на наградниот конкурс за мобилна фотографија Huawei InFocus и за освојување награда од десет илјади евра

Крајниот рок за пријавување фотографии и видеа на Регионалниот натпревар Huawei InFocus Awards 2019 за мобилна фотографија и видеографија е деновиве.

Galaxy Watch Active2: Дизајниран за балансирање на велнес-можностите со подобрено вмрежување

Најновиот паметен часовник ја зголемува можноста за персонализирање на добросостојбата на повисоко ниво, овозможувајќи поголема флексибилност од било кога досега со помош на LTE технологијата за поврзување

Фотографот Кристијан Даулинг: „Снимање од далеку и во темница не е лесно, но сепак дава слика што се истакнува и освојува награди“

Летото е најдобро време за долго патување и уживање во работи кои ги менуваат животите кои се вообичаено ограничени со вашиот деловен простор.

НАСА во жалост: Почина човекот кој ги донесе најклучните одлуки за испраќање на човек на месечината

Крис Крафт, основачот на контролната мисија во американската светска агенција НАСА, почина вчера, на 96 годишна возраст, два дена после 50 годишнината од мисијата за слетување на месечината „Аполо 11“.

Седум совети за кадри со паметен телефон со кои може да заработите 10.000 евра

Фотографијата бара око и талент, а ако ги имате, со денешните паметни телефони создавањето извонредна слика е во рацете на секој од вас. Еве неколку едноставни правила кои, иако доста популарни, често се кршат.

Американските астронаути изолирани од месечината: Директорот на НАСА открива зошто!

Директорот на американската вселенска агенција НАСА, Џим Брајденстајн изјави дека американските астронаути никогаш повторно не се вратиле на месечината, бидејќи од тој момент немале доволно средства за такви космички програми.