Веќе 20 години живее на пуст остров: Поранешен милионер открива кој е најлошиот отров на денешницата!

 David Dlasheen (73) живее на пуст остров веќе 20 години, само кучето Поли веќе некое време му прави друштво, а тој тврди дека никогаш не бил посреќен.

Пред да се пресели на „Островот за реставрација“, мал остров на североистокот на Австралија, беше „тежок“ 28,4 милиони долари, пишува Индекс.хр.

Поранешниот бизнисмен и експерт за недвижнини изгуби голем дел од своето богатство во голема несреќа на берзата во 1987 година. Десет години подоцна, тој одлучи да се откаже од цивилизацијата.


Сакам да умрам овде, а каде на друго место? Ова е мојот рај на земјата. Кога дојдов на островот, бев „отруен“ од желбата за пари. Парата труе луѓе, а мојот брак се распадна “, рече тој по повод дваесеттата годишнина од престојот на островот.

„Кога сте сами, ви недостасуваат интелигентните разговори и физичкиот контакт на другите луѓе. Би сакал да најдам партнерка или партнерки кои би сакале да ме посетуваат неколку пати годишно. “

„Мојата омилена работа е уживање во природата и мирот“, вели тој. Но, животот во дивината не е лесен. „Ако имате проблем, повеќе или помалку сте мртви. Морските крокодили се убави животни и јас ги сакам, но тие се многу опасни. Тука нема рутина и тоа ми се допаѓа - секој ден е различен “.

Дејвид е роден во Сиднеј и имал своја компанија за копање злато во Папуа Нова Гвинеја. Наскоро откако неговата сопруга го напуштила, тој започнал да истражува каде ќе оди и наскоро се преселил на островот. Благодарение на генераторот и сончевите панели, тој исто така може да користи интернет. Тој го напушта островот само еднаш годишно за да земе основни намирници.


„Тука има змии, пајаци и крокодили, но тоа е побезбедно отколку во многу делови на светот кога ќе слушнете за терористички напади“, заклучи тој. И додава дека луѓето се најголемите и најопасните суштества отпорни на злоба, завист и уништување!