GOOGLE паметните наочари со камера: Сега ќе гледаме сѐ

 Гугл воведе нова верзија на своите Очила за зголемена реалност за да се натпреварува со моделот „Мајкрософт ХолоЛенс“ ...

Втората генерација Glass Enterprise Edition сега е официјално лансирана како производ на Google, а не како експеримент, првенствено насочен кон компании наместо кон потрошувачки пазар. Оригиналната на Google Glass, беше објавена во 2012 година и претставена како производ за сите луѓе. Со своите високи трошоци, злоупотреби и многу други проблеми, Google беше принуден да престане да го продава овој модел уште во 2015 година. Сепак, технолошкиот гигант на крајот се фокусираше на компаниите како корисници на стаклени очила до 2017 година, а првото Enterprise Edition доби бројни апликации.

Новите  Glass Enterprise Edition не само што го освежија хардверот и дизајнот, туку и значително намалената цена. Првата верзија чинеше 1.500 долари, додека најновиот модел чини 500 долари помалку. Тие се напојуваат со платформата Qualcomm Snapdragon XR1, која е значително помоќна од Intel Atom SoC од претходниот модел. Новиот процесор со четири јадрени 1.7 GHz е дизајниран специјално за виртуелни и зголемени апликации за реалност, што го прави далеку поудобен од неговите претходници.

Во однос на оптиката, новите очила се одликуваат со камера од 8 мегапиксели, оптички дисплеј од 640 x 360, како и мулти-допир. Тие исто така можат да се поврзат преку 802.11ac WiFi и Bluetooth 5, додека доаѓаат со 3 GB RAM и 32 GB меморија.

Компанијата Google се здружи со Smith Optics за создавање побезбедни рамки за овој нов модел. И додека Google Novelty сигурно не е толку моќна како Microsoft HoloLens, таа е значително поевтина.