Неговите солзи ја заобиколија планетата: Во земјотресот ги загуби таткото, мајката, браќата и дедото, но дресот на Реал Мадрид му даде нов живот (ВИДЕО)

Мароко неодамна беше погоден од силен земјотрес во кој загинаа повеќе од 3.000 луѓе. Голем број останаа без покрив над главата.

Разорниот земјотрес уништи многу семејства, меѓу кои и семејството на 14-годишниот Абдул Рахим Авхид. Го загуби целото семејство, таткото, мајката, двајцата браќа и дедото.

Камерите го снимија ова момче кое го преживеа земјотресот во дресот на Реал Мадрид. Неговата изјава за судиската телевизија Ал Арабија привлече големо внимание, особено откако изјави дека дресот е единственото нешто што му останало од облеката.

Абдул со години тренира фудбал, а желбата на татко му била да го продолжи образованието во Шпанија и да игра за Реал. И сега неговата желба може да се оствари.

Шпанските медиуми пишуваат дека челновите на Реал реагирале и дека контактирале со саудиска телевизија за да дојдат до момчето. Во тоа успеале и му понудиле на неговиот вујко, кај кого момчето моментално престојува, да го пушти момчето да дојде во нивната академија.


Фото:screenshot