ПИЛОТОТ НА „БОИНГ 747“ ПРЕПЛАШЕН: Никогаш не сум видел нешто слично!

Пилотот и копилотот на авионот „Боинг 747“ на летот од Хонг Конг до Енкориџ во Алјаска снимија неверојатна сцена. Тоа е мистериозна портокалова и црвена светлина што блескаше од површината на Тихиот океан, јужно од рускиот полуостров Камчатка.

Засега не е објаснето за овој крајно зачудувачки феномен, но со еден куп теории на заговор најчесто се споменува можноста за ерупција на огромен подводен вулкан. Холандскиот пилот ЈПЦ ван Хеист вели дека тие се нашле на местото на настанот околу пет часа по полетувањето, на половина пат до Енкориџ. Отпрвин, тие забележале нешто како молња, а околу 20 минути подоцна, сè започна да блеска црвено и портокалово.

Времето на летот беше идеално, немало бури, без премногу облаци. Пилотот беше малку шокиран бидејќи не можеше да си објасни што се појави долу. „Тоа беше една од најстрашните работи што сум ги видел во кариерата како пилот“, рече тој.

‘Како што се приближувавме кон светлината, така почна да ги осветлува облаците и целиот небесен своднад нас. Имаше нешто застрашувачки портокалово под нас, дури и ако тоа беше област каде што не треба да има ништо друго освен вода “, додаде Холанѓанецот, истакнувајќи дека подоцна заклучил дека единствено логично објаснување е вулканска ерупција.

Сепак, во таква ситуација, тој би очекувал вулканска пепел, што го натера да биде нервозен, но немаше знак за пепел.

„Ние пријавивме сè на контролата на летање и беше покрената истрага. Се надевам само дека ако случајно се појави нов остров, тие ќе го именуваат по мене затоа што го открив“, се пошегува пилотот.