Здравје // Исхрана

Зошто е штетно да се пие сок од портокал наутро?

Свежиот сок од портокал е важен елемент на здравата исхрана. Но, за да свежо цедениот сок од портокал не би му штетел на здравјето, неопходно е да се придржувате до неколку едноставни правила.

ВОДА: Да се пие пред оброк или после оброк?

Лекарите и нутриционистите се со став дека чаша вода пред оброкот може да даде чувство на ситост, што би придонело да се јаде помалку, или да се избегне прејадување.

Кoja храна најмногу го забрзува стареењето?

Ние сме тоа што јадеме, па ако конзумираме храна која не е здрава, која содржи адитиви и многу други додатни шеќери, тогаш никако не можеме да очекуваме да останеме долговечни и здрави.

Еве зошто треба да јадете по две банани дневно!

Верувале или не, бананите имаат многу здравствени бенефиции кои може да ви го подобрат животот. Вашата секојдневна исхрана мора да содржи некое овошје, а ако веќе мора да бирате, нашиот совет се бананите.