Како ледените јајца прекрија плажа во Финска

Неколку илјади ледници во форма на јајца ја покриваа плажата во Финска, редок природен феномен.

Фотографот Ристо Матила наишол на „ледени јајца“ на островот Хаилото во островот Бетња, меѓу Финска и Шведска.

Експертите посочуваат дека „ледените јајца“ ретко може да се видат во толку голем, и дека тие се произведуваат кога водата и ветрот носат парчиња мраз.

 Матила вели дека никогаш не видел такво нешто.

„Бев на плажа со сопругата. Беше сончев и ветровит ден, но околу минус еден степен Целзиусов“, тврди тој.

„Тука го најдовме овој неверојатен феномен. Беа покрај вода низ целата плажа“.

Тој рече дека биле на област од околу 30 метри, најмалото  со големина на јајце и најголемото како фудбалска топка.

"Неверојатна глетка. Имав камера со мене, па решив да ја задржам оваа необична сцена", вели Матила.

Џорџ Гудфол, кој се бави со временаска прогноза за Би-Би-Си, рече дека има два услови за формирање ледени јајца - ветер и студ.

„Тие претежно растат кога морската вода замрзнува на нивната површина. Како резултат, тие стануваат мазни, плитки парчиња мраз што завршуваат на плажа или кога ветрот или морето ги донесат или кога ќе има осека“.

Слични сцени имаше и порано во Русија и Америка на езерото Мичиген.

На пример, огромните ледени топки покриваа дури 18 километри на крајбрежјето на Сибир во 2016 година.

Се вели дека биле со големина од тениска топка до топки со дијаметар од околу еден метар.