Најжестоко до сега: Израел и Хамас се вклучија во некои од најтешките борби на војната: Населението не знае каде да оди

(Ројтерс) - Израелските сили продолжија со воздушните и копнените бомбардирања на јужниот дел на Појасот Газа, при што беа убиени и ранети десетици Палестинци, иако САД и Обединетите нации постојано ги повикаа да ги заштитат цивилите.

Запрашан во понеделникот за зголемениот број на жртви откако се распадна примирјето меѓу Израел и Хамас во петокот, најблискиот сојузник на Израел, САД рече дека е прерано да се каже дали Израел прави доволно за да ги заштити цивилите и дека очекува Израел да не ги напаѓа критичните зони со цивили.

Жителите и новинарите на теренот рекоа дека интензивните израелски воздушни напади на југот на густо населената крајбрежна енклава опфаќаат области каде Израел им рекол на луѓето да бараат засолниште.

Во Обединетите нации, генералниот секретар Антонио Гутереш апелираше до Израел да избегне понатамошни дејствија што ќе ја влошат и онака лошата хуманитарна ситуација во Газа, управувана од Хамас, и да ги поштеди цивилите од поголемо страдање.

„Генералниот секретар е крајно вознемирен од обновувањето на непријателствата меѓу Израел и Хамас... За луѓето на кои им е наредено да се евакуираат, нема каде безбедно да одат и многу малку да преживеат“, рече портпаролот на ОН Стефан Дујарик.

Израел главно ја зазеде северната половина на Газа во ноември, а откако пропадна еднонеделното примирје во петокот, тие брзо се навлегоа длабоко во јужната половина.

Вооруженото крило на сојузникот на Хамас, Исламски џихад, соопшти дека неговите борци учествувале во жестоки судири со израелските војници северно и источно од Кан Јунис, главниот јужен град во Газа.

Израелски тенкови влегоа во Газа преку границата и ја отсекоа главната рута север-југ, велат жителите. Израелската војска соопшти дека централниот пат од Кан Јунис на север „претставува бојно поле“ и сега е затворен.

Израел соопшти дека тројца негови војници загинале во борбите во Газа во понеделникот, во она што Армиското радио го опиша како ден на жестоки битки со борците на Хамас. Седумдесет и осум војници загинаа во Газа од почетокот на копнената инвазија на војската.

Израел го започна својот напад за да го уништи Хамас како одмазда за прекуграничниот напад на вооружени лица на Хамас на 7 октомври врз пограничните градови, кибуци и музички фестивал. Милитантите убиле 1.200 луѓе и заробиле 240 заложници, според израелските податоци - најсмртоносниот ден во 75-годишната историја на Израел.

Во осум недели војување, Министерството за здравство во Газа соопшти дека најмалку 15.899 Палестинци, 70% од нив жени или помлади од 18 години, се убиени.

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, ги повтори повиците до Израел да ги заштити цивилите и цивилната инфраструктура, вклучително и болниците.

„СЗО доби известување од израелските одбранбени сили дека треба да ги отстраниме нашите залихи од нашиот медицински магацин во јужна Газа во рок од 24 часа, бидејќи копнените операции ќе го стават надвор од употреба“, објави тој на X, порано познат како Твитер, во понеделникот.

Дури 80% од 2,3 милиони жители на Газа веќе ги напуштија своите домови во осумте недели од војната што предизвика пустош низ пренаселената енклава.

Очајните жители на Газа во Кан Јунис ги спакуваа своите работи и се упатија кон Рафах. Повеќето беа пеш, поминувајќи покрај разурнати згради во тивка поворка.