Од коронавирус почина славниот батлер на Белата куќа: Работеше за 11 претседатели

Поранешниот батлер во Белата куќа Вилсон Рузвелт Jерман, кој работел за 11 претседатели во петдецениска кариера, почина од коронавирус на 91-годишна возраст.

Џеки Кенеди го забележа Вилсон додека работел како чистач во Белата куќа. Тогашната прва дама го промовираше и оттогаш работи како батлер.

„Таа одигра клучна улога за да се случи таа работа“, рече неговата внука Jамила Гарет за „Фокс 5“.

Мишел Обама исто така се збогува со Вилсон.

"Вилсон со својата љубезност и грижа помогна Белата куќа да биде дом на многу семејства, вклучувајќи го и нашето. Неговата услуга на другите, неговата подготвеност да одат над и пошироко за земјата што ја сакаше и сите оние чии животи ги допре, навистина е наследство достојно за неговото дарежлив дух “, изјави таа за NBC News

Вилсон  почина од коронавирус минатиот викенд.

Неговата кариера започна во 1957 година за време на администрацијата на Ајзенхауер. Тој ја напушти функцијата во 2012 година, а претседателот Обама го украси со низа плакети, претставувајќи ги секој од претседателите на коишто му служеше, изјави внука на Јерман, Шанта Тејлор Гај за Си-Ен-Ен.

Тој останува важна фигура за оние кои ја проучуваат историјата на Афроамериканците и нивната улога во политичкиот живот. Како и другите афроамерикански луѓе од својата генерација, тој покажа достоинство додека служеше на една од ретките позиции што му беа достапни во тоа време. Работел за г. Обама, достоинствен претседател, кој исто така беше и Афроамериканец. Тој секако тоа го сметаше за победа “, рече Корита Мичел од државниот универзитет Охајо, автор на„ Од колиби за робови до Белата куќа“