Првата сопруга на богаташот Илон Маск проговори за тортурата: Ми го уништи животот и ме остави без пари, со дури пет деца

Како е да се биде вистинска сопруга, најдобро знае Џастин Маск (49), писателка и прва од двете жени на технолошкиот могул Илон Маск (51), авторка на потресната исповед за темната страна на нивниот брак, објавена во неделникот „Мари Клер“.

Чекорот на Канаѓанката се случи пред неколку години, но повторно стана актуелен по раѓањето на момчето со необично име X Æ A-Xii, кого Маск го доби во врска со канадската пејачка Гримс. Вистинската причина е веројатно големиот публицитет поради јавната расправија на Маск со холивудската ѕвезда Џони Деп.

Конфликтот ја поттикна Амбер Херд, поранешната сопруга на актерот, на која Елон Маск и беше момче во два наврати по бурниот развод со Деп, а јавна дебата за тоа кога се сплеткале Маск и русокосата актерка (пред или по раскинувањето со Деп) влијае врз актерката но и врз нивните синови. Бидејќи Џастин смета дека тој не се однесувал со неа како џентлмен за време на разводот, таа зборуваше за тоа зошто претпочита да комуницира со поранешниот преку неговите помошници.

„Шест недели подоцна, тој ми испрати порака дека е верен со убавата британска актерка Талула Рајли, која е во раните дваесетти години, и се пресели во Лос Анџелес поради него. Тогаш помислив дека мојот живот со тој човек, татко на моите пет деца, се претвори во клише“, открива поранешната г-ѓа Маск.

Имено, коосновачот на Тесла и компанијата Спејс Икс, со кои НАСА започнува колонизација на Марс, го замени животниот придружник кој го следеше уште од студентско време, со нов „модел“ како да е мобилен телефон, не е личност. Покрај тоа, поради законска дупка во договорот, кој таа  го потпишала два месеци пред венчавката, останала без имот стекнат во бракот.

Подоцна се испоставило дека станува збор за предбрачен договор, според кој, поради непознавање на правната терминологија, таа се одрекува од правата што и припаѓаат како сопруга, освен сопственоста на семејната вила во Лос Анџелес. Кога ќе станат полнолетни, вилата ќе ја наследат нивните шеснаесетгодишни близнаци Грифин и Ксавиер и четиринаесетгодишните синови Дамијан, Саксон и Каи, родени како тројки. Тоа беше одредба според која ниту еден настан или што било кажано за време на нивниот брак не беше дозволено да се користи во каква било судска постапка. Разводот не се споменува, но се подразбирал.

„Потпишав затоа што слепо му верував. Зошто да се венчам ако не му верувам? Бевме сродни души. Верував дека никогаш нема да се разведеме. Животот без Илон беше незамислив за мене“, рекла таа.

Тие се запознаа додека студирале на универзитетот Квинс во Кингстон, Онтарио, каде тој бил на постдипломски студии по физика и економија, а Џастин студирала литература. Тој и пријдел лажејќи ја дека се сретнале на забава. Таа се согласила да оди на сладолед само за да се ослободи од него, а потоа избегала оставајќи му порака дека нешто итно и искрснало. Тој го пронашол во дневната соба во домот каде што студирала. Тој и донел сладолед затоа што едноставно не го прифаќал одбивањето. Според нивните искази, тие станале двојка и ја продолжиле својата врска откако тој дипломирал и ги продолжи студиите по физика и економија во Америка, а таа дипломирала литература.

„Тој се пресели во Силиконската долина, делејќи стан со тројца цимери. Тој ја создаде првата интернет компанија Zip2. Кога го посетив во една прилика, тој ме праша колку деца би сакала да имам? Му реков едно или две, во зависност од тоа дали ќе можам да си дозволам дадилка, иако би се согласила на четири - со дадилка. Тој, од друга страна, лесно ми одговори да сметам дека помошта со децата е решена“, открива таа.

Запросување и големо его

Тој ја побарал за жена кратко време откако го продал Zip2 за 20 милиони долари и купил имот од 1800 квадратни метри, спортски автомобил Мекларен и мал авион. За неа, од друга страна, неговото богатство било неразбирливо. Таа била среќна ако тој и даде кредитна картичка да купи што повеќе книги што таа ги сака.

Таа го игнорирала првиот знак за предупредување за нивната венчавка, мислејќи дека тој се шегува. Имено, додека тие го танцуваа првиот свадбен танц, тој и шепотел дека тој ќе биде алфа во нивниот брак. Поттикот за високото его на Маск била успешната зделка склучена со eBay на кого ја продал својата друга компанија, PayPal, за 100 милиони долари во 2002 година. Почнал да и ја ускратува поддршката за пишување роман - иако  во студентски денови ја освоил со тоа што ги охрабрувал нејзините амбиции - тој честопати ќе го наметнувал своето мислење, грубо ќе ја покриел ако не го фаворизирала. Тогаш сфатила дека се омажила за маж од патријархална средина во Јужна Африка.

„Истата недела кога тој го продаде PayPal, го изгубивме нашето прво дете, синот Невада, кој имаше само два и пол месеци. Заспа на страна, како што тоа го правеше нормално, и повеќе не се разбуди. Тој му потклекна на синдром на ненадејна смрт. Кога пристигнаа болничари, долго време беше без кислород и мозочна функција. Помина три недели во болницата на уреди за одржување на живот пред да донесеме одлука да ги исклучиме уредите. Јас ја држев неговата мала рака додека не почина“, раскажала Џастин.

Таа посочува дека Елон никогаш повеќе не ја спомнал таа трагедија и дека тој често ја карактеризирал како „емотивно манипулативна“. Наскоро, двојката сакала да има уште едно дете што е можно поскоро, па Џастин направила ин витро оплодување, по што добиле близнаци. Неколку години подоцна, тие ја повторија постапката ИВФ и добија тројки.

За пет години - Џастин поминала низ две тешки раѓања, пораснала деца, се грижела за куќата и напишала и објавила три романи. На површината, се чинеше дека ги има сите причини да биде среќна и сигурна, но вистината беше, тонење на дното - полека, но сигурно. 

Нивните животи се превртеа наопаку по продажбата на PayPal

Нивните животи се променија многу откако нејзиниот сопруг ја вложил заработката од продажбата на Пејпал во нови компании, Тесла, чиј ко-основач и извршен директор е и во Спејс Икс, чиј основач е тој, извршен директор и главен технички директор. За нив станало нормално да бидат гости на свадбата на коосновачот на Гугл, Лери Пејџ, на карипскиот остров на Ричард Бронсон, каде се дружеле со филмската sвезда Џон Кузак и Бон. Како што растела нивната социјална репутација, нејзиниот сопруг ја принудувал да стане трофејна русокоса (мораше да ја осветлува косата), повеќе да се грижи за својот изглед, шармантно да се насмевнува додека големите момци на масата мудруваат за политиката и се преправаат дека се важни во бизнисот, но Џастин не е таков тип.

Беше многу несреќна бидејќи од жена која го споделува својот живот со својот сакан маж, таа станала украсен предмет без право на глас и право да размислува за било што. Обидот да ги изедначи несогласувањата околу брачната терапија неславно пропаднале бидејќи изнервиран што мора редовно да доаѓа, и поставил ултиматум: или ќе продолжат да живеат како порано или ќе се разведат.

Џастин веќе не можела да функционира на тој начин, но неговата одлука сеедно ја повредила. Денес, сепак, не жали што го покренала разводот. Таа нашла партнер со кој есреќна, ја вратила темната  боја на коса, повторно се смее. Животот и станал поубав откако човекот со кој сакаше да остари заминал од нејзиниот живот.

Извор:ало.рс