Се сеќавате на тажното момче кое плачеше и сакаше да се самоубие? Сега го снајде нова мака

Момчето од Бризбејн кое ги допре срцата на луѓето ширум светот на почетокот на оваа година е во болница и ја има својата 11-та операција во последните девет години.

Деветгодишното момче Квиден Бејлс од Австралија, кое го растажи светот пред неколку месеци кога неговата мајка објави видео во кое рече дека ќе се самоубие затоа што го малтретираат, штотуку ја имаше 11-тата операција.

Момчето, кое е родено со ахондроплазија, најчеста форма на раст на џуџе, во понеделникот помина низ процедура за отстранување на осум заби во детската болница во Бризбејн, пренесуваат австралиските медиуми.

Неговата мајка Јарака Бејлс објави фотографија од рентгенот на неговата уста на нејзината страница на Фејсбук.

- Квиден штотуку прими анестезија, треба да се извадат уште осум заби, седум години откако беа извадени седум заби поради пренатрупаност, како што можете да видите од неговиот последен рентген - напиша таа.

Не е познато дали пренатрупаноста е поврзана со неговиот џуџест раст, но неговата мајка истакна дека тој ќе се опоравува во болницата се додека не почне да дише самостојно.

Да потсетиме, Квиден ги растажи срцата на луѓето ширум светот кога неговата мајка во февруари објави видео во кое тој плаче и вели дека ќе се самоубие затоа што е жртва на малтретирање.


извор:telegraf.rs