Технологија

Фотографот Кристијан Даулинг: „Снимање од далеку и во темница не е лесно, но сепак дава слика што се истакнува и освојува награди“

Летото е најдобро време за долго патување и уживање во работи кои ги менуваат животите кои се вообичаено ограничени со вашиот деловен простор.

НАСА во жалост: Почина човекот кој ги донесе најклучните одлуки за испраќање на човек на месечината

Крис Крафт, основачот на контролната мисија во американската светска агенција НАСА, почина вчера, на 96 годишна возраст, два дена после 50 годишнината од мисијата за слетување на месечината „Аполо 11“.

Седум совети за кадри со паметен телефон со кои може да заработите 10.000 евра

Фотографијата бара око и талент, а ако ги имате, со денешните паметни телефони создавањето извонредна слика е во рацете на секој од вас. Еве неколку едноставни правила кои, иако доста популарни, често се кршат.

Американските астронаути изолирани од месечината: Директорот на НАСА открива зошто!

Директорот на американската вселенска агенција НАСА, Џим Брајденстајн изјави дека американските астронаути никогаш повторно не се вратиле на месечината, бидејќи од тој момент немале доволно средства за такви космички програми.