Здравје

Зошто е штетно да се пие сок од портокал наутро?

Свежиот сок од портокал е важен елемент на здравата исхрана. Но, за да свежо цедениот сок од портокал не би му штетел на здравјето, неопходно е да се придржувате до неколку едноставни правила.

Како да се ослободите од стрес и да ги смирите нервите за само неколку минути

Со се посложените механизми на нашето општество, често доживуваме стрес. Секојдневниот начин веќе никој не штеди. Дали е можно да се ослободите од стресот и да ги смирите нервите за неколку минути?

ВОДА: Да се пие пред оброк или после оброк?

Лекарите и нутриционистите се со став дека чаша вода пред оброкот може да даде чувство на ситост, што би придонело да се јаде помалку, или да се избегне прејадување.

И задоволство и лек: Научиниците откриваат зошто треба почесто да пиете пиво!

Научниците од Универзитетот Ајдахо открија дека состојката која му ја дава горчината на пивото всушност содржи компоненти кои се делотворни во борбата против различни болести, вклучувајќи го и канцерот.