Здравје

И задоволство и лек: Научиниците откриваат зошто треба почесто да пиете пиво!

Научниците од Универзитетот Ајдахо открија дека состојката која му ја дава горчината на пивото всушност содржи компоненти кои се делотворни во борбата против различни болести, вклучувајќи го и канцерот.

Кoja храна најмногу го забрзува стареењето?

Ние сме тоа што јадеме, па ако конзумираме храна која не е здрава, која содржи адитиви и многу други додатни шеќери, тогаш никако не можеме да очекуваме да останеме долговечни и здрави.

Еве зошто треба да јадете по две банани дневно!

Верувале или не, бананите имаат многу здравствени бенефиции кои може да ви го подобрат животот. Вашата секојдневна исхрана мора да содржи некое овошје, а ако веќе мора да бирате, нашиот совет се бананите.

4 причини зошто треба да тренирате навечер

Ако сте некој кој не умее да станува рано и кој преку денот има многу обврски, тогаш вечерта е единствениот период кога можете да тренирате и кога физички ќе може да се активирате.